Uzay bürokratı teleskop oldu

James Webb Uzay Teleskobu bu gün atılarak evrenle ilgili çok önemli bilimsel verileri toplama görevine başlıyor.

Uzay bürokratı teleskop oldu
Uzayda bir bürokrat adı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, yeterli hizmeti sağlayamayan Hubble uzay teleskobu yerine geçecek dünyanın en büyük ve en gelişmiş uzay teleskobu James Webb'in defalarca ertelenen fırlatma işlemini bugün gerçekleştirdi. NASA'nın Avrupa Uzay Ajansı ESA ile ve Kanadalıların da katkısıyla geliştirilen Webb, Dünya’dan bir buçuk milyon km uzaklıktaki yörüngeye nbir ay sonra yerleşip 2022 Ocak sonunda ilk görüntüleri toplamaya başlayacak. James Webb Telekosbu’nun, güneş sistemiyle ilgili soruları yanıtlaması, güneş sistemi dışındaki gezegenleri bulması ve evreni derinlemesine incelemesi beklenirken gezegenimiz dışında yaşama elverişli gezegenler ve olası yapay gök olayları konusunda da yardımcı olması planlanıyor. James Webb'in 2030'ların ortalarına kadar uzay araştırmalarının merkezinde kalacağı düşünülmekte.

Teleskop, 1990 yılında fırlatılan Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini alması amacıyla ilk olarak 1989’da planlandı ve ilk olarak 2004 yılında inşa edilmeye başlandı. James Webb Uzay Teleskobu yaklaşık 30 yıllık bir çalışmanın sonucu olan uzay aracı maliyet olarak en az 10 milyar dolarlık bir noktaya çıktı. Teleskobun inşa edilmesi için 14 farklı ülkeden binlerce uzman toplamda 40 milyon saat harcadı.

Türkiye bu oluşumun içinde bulunmadı ancak İTÜ kökenli Türk bilim adamı Prof. Dr. İskender Gökalp'in geliştirdiği hidrojen teknolojileri fırlatmada kullanılan Arianne 5 roketinin motorlarında kullanıldı. Gökalp 45 yıl Fransa'da çalıştıktan sonra Türkiye'de hidrojen teknolojileri geliştirmek için ODTÜ'ye geçen yıl kalıcı olarak davet edilmişti.

James Webb kimdir?

Adı uzay teleskobuna verilen James Webb, aslında ne bir bilim adamı, ne de bir astronottur. Webb bir bürokrattı. Kennedy hükûmetinin 1961'deki başlangıcından Johnson hükûmetinin 1968'de sona ermesine kadarki Demokrat Parti iktidarında NASA'yı yöneterek tek astronotlu Mercury, iki astronotlu Gemini ve üç astranotlu Ay'a seyahat eden Apollo programlarını geliştirmişti. Aya seyahat sırasında NASA'nın başında olmamasına rağmen, bir yönüyle, NASA'dan uzaklaştırılan başta Vernher von Braun olmak üzere Nazi SS subaylı mühendisleri yeniden toplayıp Satürn füzelerini geliştirmelerini sağlamakla Ay programının da babası olmuş, John F. Kennedy'nin 1960'yıllar bitmeden Ay'a bir adam yollayıp sağ olarak geri getirme sözünü yerine getirmişti. Bilim adamı olmamasına rağmen bu nedenle adı ABD tarafından prestijli teleskoba verildi.