Umreye aşı şartı

Suudi Arabistan Hac Bakanlığı, umre ziyaretlerinin ancak kendileri tarafından onaylı aşıları yapanlara izin verileceğini açıklarken bu onaylı aşılar arasında Türkiye'de yaygın yapılan Sinovac listelenmedi.

Umreye aşı şartı

Suudi Arabistan iki hafta sonra başlayacak Muharrem ayının başından itibaren Umre ziyaretlerini başlatacağını ancak bu ziyaretlere sadece aşı olanları alacağını bildirdi. Suudi Hac Bakan Yardımcısı Hişam Abdülmunim Said açıklamasında, umre mevsiminde Korona Pandemisi'yle mücade prosedürünün uygulanacağını, yurt dışından umre ziyaretçilerine aşısı şartı kanacağını paylaştı. Said, alınacak aşıların Suudi Arabistan sağlık bakanlığınca onay verilmiş aşılardan olması gerektiğini belirtti.

Umre için günlük azami 20 bin kişi kabul edilecek. Suudi Arabistan'ın ziyaretçilere bunun dışında, kota, yaş ve tarih sınırı getirilmesi bekleniyor. Suud sağlık bakanlığı BioNTech, Astra Zenca, Moderna ve Johnson&Johnson aşılarını onaylıyor. Sinovac, Sputnik V ve diğer aşılarınumre ziyaretine kabul edilmemesi söz konusu. Bu da Türkiye'de Sinovac olanların, Rusya ve Türki cumhuriyetlerden, İran'dan umre ziyareti yapılamayacağı anlamına geliyor. Umre ziyaretleri Mekke ve Medine'ye Hac zamanları dışında yapılan manevi geziler.

Suudi vatandaşları, diplomatlar ve sağlık görevlileri dışında, Türkiye de dahil 24 ülkeden yapılan seferleri askıya alan Suudi Arabistan, ilerleyen dönemde vaka sayılarına göre ülkelere ek uçuş kısıtlaması gerirebilecek.