Türkiye'nin rekor büyüme rakamlarının ardındakiler

Maliye Bakanı, Türkiye'nin OECD'nin en fazla büyüyen ikinci ekonomisi olmasının nedeni olarak para politikasının başarısını gösterdi.

Türkiye'nin rekor büyüme rakamlarının ardındakiler
Lütfi Elvan'ın selefiyle arasındaki politika farkı büyüme nedeni mi?

Uyanan İnsan Haber

Türkiye ekonomisi, 2021'in Nisan-Mayıs-Haziran aylarını kapsayan ikinci çeyreğinde, geçen yıl Covid-19 kapanması olan döneme göre, yüzde 21,7 büyüme kaydedetti. Zenginler kulübü olarak bilinen OECD ülkeleri arasında İngiltere ardından ikinci sırada yer aldı. İngiltere'nin bu kadar yüksek görecel büyümesi de geçen yıl en fazla kapanmanın yaşandığı ülke olmasındandı.

Yüksek faiz sayesinde büyüdük iması

Gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) itibariyle bu yüksek artış için Maliye Bakanı Lütfi Elvan büyümenin nedenlerini sıraladı. Bakanın verdiği verilere göre büyümenin %57'lik bölümü yatırımlardan ve net dış talepten geldi. Bakan dışarıdan para akışı anlamına gelebilecek bu büyüme nedeninin bakanlığının politikası sayesinde olduğunu ima ederek sürdürülebilir ve kapsayıcı bir büyüme için düşük enflasyonun, öneminden bahsetti. Bu da faizin yüksekliğinin övülmesi, Berat Albayrak zamanındaki düşük faiz ve kur oynamaları yaklaşımı yerine Elvan dönemi yüksek faiz ve oynamayan kur yaklaşımının övülmesi anlamına geliyor. Faizi düşük tutma ve reel ekonomiye geçme yanlısı Albayrak geçen yıl kayınpederi de olan Cumhurbaşkanı Edoğan'la anlaşamayarak istifa etmişti.

Bunların dışında Mayıs ayında Ramazan'da kapanma yaşanmasına rağmen bunun ekonomide o denli etki yapmaması sadece faizin yüksek olması sayesinde TL'ye yatırım yapılmasından kaynaklanmamakta. Örneğin geçen yıla göre iki katından fazla artan silah satışları da bunun bir parçası. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dünkü konuşmasında savunma ve havacılık ihracatımız 3 milyar doları geride bırakmış durumda.

Ortalama %13

OECD ülke ekonomilerinin ikinci çeyrekte ortalama büyümesi %13. AB'nin ve Euro bölgesinin de büyümesi hemen hemen aynı. İngiltere ve Türkiye'nin ardından sırasıyla İspanya, Meksika, Fransa, Macaristan, İtalya, Şili ve Kolombiya. Pandemiden fazla etkilenmeyen İsveç, Norveç, Japonya gibi ülkelerde büyüme daha az oldu. Büyüme dinamosu Çin salgın yılın ikinci çeyreğinde yüzde 7,9 büyüme kaydetti.

Türkiye, 2020 yılında %1,8 büyümüştü. Bu da pandemide daralan diğer ekonomilerle olumlu bir karşılaştırmaydı.