Taliban Gazne'yi de aldı

Taliban'ın askeri ilerlemesi devam ederken Afganistan'ın başkentini güney bölgelerine bağlayan tarihi Gazne kenti de düştü.

Taliban Gazne'yi de aldı
Gazneli Mahmud türbesi Taliban'ın kontrolünde

Uyanan İnsan

Afganistan'dan Amerika'nın danışıklı dövüşle bir anda çekilmesinin ardından ilerleyen Taliban gerilla güçleri, ülkede son bir haftada 10. il merkezini de ele geçirerek tarihi Gazne kentinde hakimiyet ilan etti. Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan 16 Türk devletinden biri olan Gazneliler ve Gazneli Mahmut'la Türk tarihinde de önemli bir yeri olan kent, başkent Kabil'in güneyinde 150 kilometre mesafede yer alıyor. Kent, hükümet merkeziyle güney vilayetleri birleştiren anayol üzerinde bulunmakta bu bakımdan stratejik önemde.

Diğer önemli merkezlerden Herat tamamen her yönden kuşatılmış durumda. Leşkergah hükümet güçlerince kurtarıldıktan sonra yeniden her an düşme tehlikesinde, çatışmalar sürüyor. Güneydeki hakim kent Kandahar'ın hava alanı Taliban roketlerince bombalandı. Taliban'ın Başkent Kabil'e yaklaşması da ülkede endişe oluşturuyor.  Taliban'ın girdiği kentlerde hükümete yakın gördüğü kişileri idam etmesi, pek çok Afganlının can güvenliği endişesiyle yollara düşmesi ve mülteci olarak ülkeden kaçmasına yol açmakta.

Hükümet karşı hamle çabasında

Taliban kent savaşlarında sivil yerleşimlerde siper alırken, hükümet güçleri de sivillerin hayatına değer vermeden bu noktaları bombalamakla suçlanıyor. Cumhurbaşkanı Eşref Gani, karşı saldırı yapmaya çalışırken bunun için başarısız askeri sonuçlar ardından savunma bakanlığına General Hibetullah Aliziya'yı atadı. Leşkergah'ı Taliban'dan kurtaran Sami Sedat'ı da özel kuvvetler komutanı olarak atadı. Cumhurbaşkanı bir yandan özel kuvvetler, yerel milislerden destek almaya çalışıyor, diğer yandan da Amerika'nın hükümet güçlerine hava saldırılarıyla destek vermesini istiyor. ABD B-52 bombardıman uçaklarıyla Taliban mevzilerine saldırıda bulundu ancak bunun etkiliolmadığı belirtiliyor.

Yeni özel kuvvetler komutanı Sami Sedat