Sürmeneli olimpiyat şampiyonu

Kadın boksunda şampiyon olan Busenaz Sürmeneli altın madalyayı aldı. Türkiye'nin en başarılı olduğu spor Boks, Okçuluk, Karate oldu. Türkiye, Güreş, Jimnastik, Taekwondo'da da madalya aldı.

Sürmeneli olimpiyat şampiyonu
Busenaz Sürmeneli

Uyanan İnsan Orijinal Haber

Olimpiyatların son gününde kadınlar 64-69 kilo boks dalında Busenaz Çakıroğlu, finalde favori Çinli rakibi Gu Hang'ı mağlub ederek altın madalyayı aldı. 15 yıllık bir çalışmanın ardından Tokyo'ya altın alma sözüyle giden Busenaz, finalde ilk raundu kontrataklara cevap veremeyerek kaybetti ancak sonraki raundlarda rakibine saydırarak üstün bir oyun sergiledi.

Bursa'da yaşayan ancak Trabzonlu olan ve Trabzonspor adına müsabakalara giren Sürmeneli, önceki maçlarda milletin duasını istemiş, maçlarını ormanları yakanlara cevap olarak nitelemişti. Kadınlar boksun bu kulvarında Türkiye Tokyo'da olimpiyatlara ilk kez katıldı. Trabzonspor'un da ilk olimpiyat madalyası. Busenaz 2013 yılında cumhurbaşkanına olimpiyat şampiyonu olma sözü vermişti.

Bu başarıyla Türkiye 2 altın 2 gümüş 8 bronz madalya aldı, tutuk başladığı olimpiyattlarda halterde kötü sonuçlar, güreşte de beklenen başarı gelmemesine rağmen, okçuluk, boks, judo, taekwando, jimnastikteki başarılarla çıkış yaptı. Kadınlar modern pentatlon ve ciritte madalya alınmadı ancak ilk sıralarda yer alarak umut vaad edildi.

Buse Naz Çakıroğlu da kadınlar boksta gümüş aldı. Bu şekilde en başarılı olduğumuz spor dalı Boks oldu. İkinci dal Okçuluk, üçüncü dal da Karate sporları oldu. Türkiye 117 yarışmacıyla gittiği Türkiye 13 madalya aldı. Bu 1948 Olimpiyatlarındaki 12 madalyadan fazla. Ancak o olimpiyatlarda güreşte Türkiye 6 altın madalya toplamıştı. Türkiye Tokyo'ya katılan 200 ülke arasında 32. sırada.