SORU-CEVAP: Cermen ülkeleri neden Protestan?

Dünyada pek çok ülkede kıyı ve iç bölge ayırımı vardır.

SORU-CEVAP: Cermen ülkeleri neden Protestan?
Avrupa'daki Cermen halkları

Soru: Cermen ülkeleri neden Protestan?

Cevap: Cermen ülkeleri derken Almanca konuşan ülkeler yani Almanya, Avusturya, İsviçre, Lüksemburg, Lihtenştayn ve Belçika'nın doğusundaki Alman bölgesi kastediliyorsa bu ülkelerde çoğunluk Katolik.

Avusturya, Almanca konuşan İsviçre, Lihtenştayn, Lüksemburg ve Almanca konuşan Belçika, hemen tamamen Katolik Hristitan leridir.

Almanya, Batı Almanya'yken Katolik çoğunluğa sahipti, ancak Doğu Almanya ile birleşmeden sonra, babası Luteryen papaz adamı olan önceki başbakan Angela Merkel de dahil olmak üzere şeklen Luteryen olarak kaydolan birçok Doğu Almanın sayesinde, şimdi Protestan çoğunluğa sahip. Ancak Doğu Almanya'daki hakim inançlar, Komünizm ve Faşizm'den yoğun olarak etkilenen agnostisizm ve ateizm.

Bu nedenle, eğer Cermen ülkeleriyle Almanca konuşanlar kastediliyorsa, bu ülkelerdeki çoğunluk Katoliktir.

Eğer Cermen ülkelerine diğer Cermen dillerini konuşan İskandinavlar, İngilizler ve Hollandalılar da dahilse, o zaman doğru, bu bir Protestan çoğunluktur.

Neden kıtasal Cermenler Katolikken Kuzey sahillerinde ve adalardaki Cermenler Protestan?

Bunun nedeni, kıyı halkları olan İngilizler, Hollandalılar, Hamburg, Lübek gibi Hansa Birliği liman kentleri, Danimarkalılar, İskandinavlar, bütün deniz ticareti milletleri gibi ticaret halklarına daha fazla bağlı, serbesti ve hoşgörü eğilimli, uzak bir liderin mutlak otoritesine daha az eğilimlidl olmalarıdır.

Öte yandan, iç bölge insanları her zaman daha muhafazakardır ve bir liderlik kontrolünü tercih ederler. Daha milliyetçidirler, daha sebatkardırlar.

ABD'de de durum böyledir. Sahiller Demokrat, iç bölgeler Cumhuriyetçi oy verir. Rusya, Çin, Türkiye, İspanya, Hindistan da böyledir.

Genel hatlarıyla ve istisnaları da olacak şekilde şu söylenebilir: deniz halkları daha liberal, kara halkları daha vatanseverdir.

Toprak insanları toprağa bağımlıdır, geçim kaynakları olan tarım sabitlik, düzenlilik, trkrar gerektirir. Herhangi bir değişiklik, farklı tabiat şartları, hastalık, yeni göçler, çiftçiler için tehdittir. İç bölge insanları yabancı sevmez, savaşlarda gönüllü olur.

Kıyı insanları etkileşimlere, ilişkilere, yeni balıkçılığa bağımlıdır, değişiklik meraklısıdır. Yabancıları zaten tanırlar, fazla çekinmezler. 

Bu nedenle kıyı Cermen halkları dini özerkliği benimserken, yaylalardakiler Vatikan'a sadık kaldılar.

Baktığımızda aynı kıyı, iç kesim ayrımı Türkiye'de de var.