Siyonist işgale diz çökmemenin cezası: 10 yıl

Cezayirli judo şampiyonu Fethi Nurin ve antrenörü, Tokyo olimpiyatlarında yasadışı işgalci devletin sözde temsilcisiyle karşılaşmayı reddettiği için uluslararası organizasyon tarafından judo kariyerinden edildi.

Siyonist işgale diz çökmemenin cezası: 10 yıl
Yiğit bir judocu: Fethi Nurin

Cezayirli judocu Fethi Nurin ve teknik direktörü, Uluslararası Judo Federasyonu IJF tarafından, İsrailli bir rakibe karşı kura çekmesi ardından Tokyo Olimpiyatları'ndan çekildiği için 10 yıl süreyle uluslararası karşılaşmalardan men edildi.

30 yaşındaki judoka (judocu) 73kg erkekler sınıfındaki ilk maçı için Sudanlı Muhammed Abdürresul ile karşılaşmasındaki galibiyetin ardından bir sonraki turda İsrailli Tohar Butbul ile karşılaşacaktı. Nurin, Filistin davasına verdiği siyasi desteğin onu işgal edenleri temsil eden Butbul'a karşı rekabet etmesini imkansız hale getirdiğini federasyona bildirdi. Cezayir Olimpiyat Komitesi, onların durumunu savunmak yerine hem Nurin hem de koçu Ammar Bin İhlif'in akreditasyonunu geri çekti, evlerine gönderdi.

Nurin ve antrenörünü 10 yıllığına men eden IJF, ikilinin Oyunları "siyasi ve dini propagandayı protesto ve teşvik için bir platform olarak" kullandığını ve bunun da etik kurallarını ve Olimpiyat Sözleşmesini ihlal ettiğini söyledi. 23 Temmuz 2031 tarihine kadar tüm IJF etkinliklerinden ve etkinliklerinden men edildiler. Olay, Nourine'in İsrailli bir rakiple karşılaşmamak için yarışmadan ilk çekilmesi değildi. Aynı nedenle Tokyo'daki 2019 dünya şampiyonasından da çekildi.

Bütün sporlarda olduğu gibi İsrailli judokaların Müslüman rakiplerinin ilk kez onları aşağıla olayı değil. Rio 2016 Olimpiyatları'nda Mısırlı İslam El Şehabi, 100kg üstü erkekler yarışmasının ilk turunda İsrailli rakibi Or Sasson'un elini sıkmayı reddettikten saatler sonra Mısır hükümeti tepki gösterince sporu bırakmıştı.

Müslüman ülkelerin hükümetleri çoğu zaman Batıcı elitlerden oluştukları için Siyonist işgale ve kardeşlerinin katliamıa umursamaz bakmakta. Elitlerde bu oran çok yüksekken, yapılan araştırmalarda halk kesimlerinde bu oranın çok düşük olduğu ortaya çıkıyor. Kuzey Afrika Arap Birliği üyelerinden Mısır, Sudan, Çad, Moritanya ve Fas, Tel Aviv'in cebindeyken Libya, Tunus ve Cezayir devletleri ilişki kurmadılar.