Sırbistan'da Vuçiç zaferi

Cumhurbaşkanı Vuçiç Sırbistan'daki seçimleri kazanarak Avrupa'da iktidarını koruyan bir gecede ikinci Putin dostu oldu.

Sırbistan'da Vuçiç zaferi
Vuçiç zafer üzerine şampanya patlattı

 

Sırbistan seçimlerini Vuçiç kazandı

Sırbistan’da dün yapılan seçimleri kazanan Aleksandar Vuçiç, cumhurbaşkanlığı için seçimlerdeki oyların %60'ını alarak seçimleri kazandığını duyurdu. Bu her beş kişiden üçünün mevcut cumhurbaşkanının devamını onaylaması demek.

Rakiplerini ezdi

Vuçiç, rakiplerinden Zdravko Ponoş’un %18, Miloş Yovanoviç’in %6, Militsa Curceviç Stamenkovski’nin %4,5, Bosko Obradoviç’in %4,4 aldığını belirtti. Aleksandar Vuçiç, "Birlikte Her Şeyi Yapabiliriz" sloganıyla giren ortak listenin, %44'le mecliste 125 sandalye kazandığını belirtti. Yaklaşık 8 milyonluk ülkede seçimlere 3 milyon 800 bin kişi katıldı. Hem başkanlık hem meclisi farklı kazanması büyük bir başarı.

Soykırımcılıktan ılımlı siyasete

Bosna-Hersek Sırp soykırımcısı Voyslav Şeşel'in yardımcısı olarak Pale'deki sözde Sırp parlamentosunda vekillikle siyasete başlayan Vuçiç zamanla bir siyasi cambaza dönüştü, aşırı uçtan merkeze çekildi, Sırbistan'da bütün rakiplerini ekarte etti. Putin ve Erdoğan'la yakınlaşan iki metre boyundaki siyasetçi fazla Rus yanlısı ve Avrupa Birliği için tehlikeli olduğu iddiasıyla geçen hafta AB en üst yetkilisi dışişleri komiseri Josep Borrell tarafından eleştirilmişti. Bir yandan da Sırbistan AB üyeliği başvurusu yaptı.

Sırbistan'da Sancak bölgesinde ve Belgrad'da Müslüman Boşnak azınlık bulunuyor.