Özbekistan'da eski tas eski hamam

Orta Asya'nın en büyük ülkesinde yapılan şaibeli seçimlerde Özbek Türklerinin başkanlığına yine Şevket Mirziyayev seçildi.

Özbekistan'da eski tas eski hamam
Bizning prezindentımız Moskova'nın da prezidentı

Orta Asya'nın en önemli ve en yüksek nüfuslu ülkesi Özbekistan'da cumhurbaşkanlığı seçimleri tamamlandı. Pazar yapılan seçimler aradan uzun bir süre açıklama olmamasının ardından resmi sonuçları açıkladılat. Devletin kapalı sayım yaptıktan sonra yayınladığı sonuçlara göre OʻzLiDeP (Liberal Demokrat Parti ÖzLiDep) adayı 64 yaşındaki mevcut cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev (Şevket Mirziyayev) %80,1 oy aldı. Muhalefet adaylarından XDP (Özbekistan Halkın Demokrasi Partisi) adayı 60 yaşındaki Maqsuda Vorisova (Maksude Varisova) %6,6, Rusların kovulmasını ve Orta Asya Türk birliğini savunan Milliy Tiklanish (Milli Dikleniş) adayı 46 yaşındaki Alisher Qodirov (Alişer Kadirov) %5,5 oy aldılar.

Normal bir demokraside %80 oy çok yüksek görünmesine rağmen 1991 yılından bu güne kadar bir Özbek liderinin resmi oyları ilk kez bu kadar az gösterildi. İslam Kerimov oyları genelde %90'ların üst noktalarında olurdu. Bu da ülkede hakim grup olan eski Komünistlerin cumhurbaşkanına bir tür mesajı olarak anlaşıldı.

Herkesin katılmasına izin veren son seçimler 1991 yılındaydı. Bu seçimleri gözlemcilere göre Erk partisi adayı Salih Muhammed kazanmış olmasına rağmen, oy oranı sadece %12 gösterildi. Aday hapisten kaçıp Türkiye'ye yerleşti ancak burada da kendisine bir infaz timi yollandı. Türk-İslam birliği isteyen Erk partisi üyeleri ülkenin her yerinde öldürüldü.

Erk partisinin desteklediği müzisyen Cihangir Atacanov tehditler, baskılar, evine bir grubun saldırısı, annesine özür diletilmesi gibi güvenlik güçlerinin zorlaması sonucunda adaylıktan çekilmişti.

Şevket Mirziyayev demokratikleşme ve serbestleşme konusunda adımlar atılması sözü vermesine rağmen bu gidişin çok daha yavaş olacağı ve ülkedeki Moskova destekli hakim sınıfın denetiminn devam edeceği anlaşılmakta.

Türkiye Orta Asya'ya tamamen ilgisini yitirmiş durumda. Eskiden Ülkücü kesimde Orta Asya'nın hürriyeti sloganları kullanılırken, Özbek, Türkmen, Kazak, Kırgız ve Uygur Türklerinin yaşamı ve siyasi durumu artık Türkiye'de, bu bölgelerden para kazanmak sisteyen bazı girişimciler hariç  hiç bir kesimce önemsenmemekte.