Orta Asya'da Rus güç gösterisi

Orta Asya cumhuriyetlerinin 30. bağımsızlık yıldönümünde Rusya bir güç gösterisi için yarın askeri tatbikatlara başlıyor.

Orta Asya'da Rus güç gösterisi
Rusya, Orta Asya benim diyor

Moskova Amerika'nın çekilmesi ve Çin'in devreye girmesiyle oluşan yeni durumda bölge hakimiyetine vurgu yapma peşinde. Rusya liderliğindeki Güvenlik İşbirliği Antlaşması Örgütü, Afganistan'da devam eden durum nedeniyle Kırgızistan ve Tacikistan'da yarın başlayacak askeri tatbikatlar düzenleyecek. Örgüt sözcüsü Vladimir Zeyneddinov, 7-9 Eylül tarihleri ​​arasında Kırgızistan'da yapılması planlanan Rubej (Sınır) tatbikatlarına binlerce askerin katılacağını ifade etti. Zeyneddinov'a göre Ekim ayında Tacik-Afgan sınırına yakın üç adet askeri manevra daha yapılacak ve dördüncüsü Kasım'da yapılacak. Gübenlik İşbirliği Anlaşması Örgütünün üyeleri, Rusya'nın en yakın müttefikleri olan ve askeri üsler bulundurduğu Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Ermenistan

Taliban'a göz dağı

Afganistan sınırındaki Orta Asyalı devletler, savaşın parçaladığı ülkeden kaynaklanan güvenlik tehditleri ve on binlerce mültecinin sınırı aşma potansiyelinden endişe duyuyor. Taliban, başkent Kabil de dahil olmak üzere son haftalarda Afganistan topraklarının çoğunu kontrol altına aldığından beri komşu ülkelere ve Rusya'ya hiçbir tehdit oluşturmadığına dair güvence vermeye çalıştı. Grup, kadınların evlerine kapatıldığı, eğlencelerin çoğunun yasaklandığı ve taşlama ve halka açık infazları içeren cezaların uygulandığı 1990'lardaki sert rejiminden farklı bir şekilde ülkeyi yönetme sözü verdi. Ancak vaatler, dünyadaki birçok Afgan ve hükümet tarafından şüpheyle karşılanıyor.

Tatbikatlar devam edecek

Zeyneddinov'un açıklaması, Rusya ve Tacikistan'ın 17 Ağustos'ta başlayan Afgan sınırında bir aylık ortak askeri tatbikatlar düzenlemesinin ardından gelmişti. 10 Ağustos'ta Rusya, Afganistan sınırına yakın Tacik ve Özbek birlikleriyle ortak askeri tatbikatları tamamlamış, ardından Rus-Özbekistan ardından Özbek-Afgan sınırında manevralar yapmıştı. Tacikistan ve Kırgızistan'da askeri üsleri bulunan Rusya, Moskova'nın Orta Asya'daki müttefiklerini Afganistan'dan gelebilecek herhangi bir güvenlik tehdidine karşı savunma sözü veriyor.