Omikronu tanıyalım

Omikron varyantı konusunda son gelişmeler.

Omikronu tanıyalım

Omikron nedir?

Covid-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2 virüsündeki bağlantı proteininde çok sayıda değişim sonucu Güney Afrika'da ortaya çıkan B.1.1.529 nolu varyant Delta'dan 70 kat daha bulaşıcı olduğu için dünyanın dikkati bir ay önce çekildi. Çıktığı ülkelere karşı nefret oluşturmaması amacıyla her ülkede olduğu gibi virüs varyantına Eski Yunan alfabesinin sırasından bir harf adı verildi: küçük o anlamına gelen omikron.

Omikron ne zaman Türkiye'deki hakim varyant olacak?

Virüs bulaşan sayısı her gün ikiye katlanıyor. Kaba bir hesapla 10 günde bin katına çıkıyor. Buna göre, Ocak ayının ilk haftası biterken Türkiye'deki yaygın Yeni Taçlı Virüs varyantı Omikron olacak. 

Omikron belirtileri nelerdir?

  • Öksürük yaygın görülmekte.
  • Kaslarda yorgunluk, aşırı bitkinlik hissi.
  • Burunda tıkanıklık ya da burun akıntısı.
  • Öncekinden farklı olarak, tat ve koku kaybı nadir.

Omikronun zatürre etkisi var mı?

Zatürreden ziyade bronşite benziyor. Yani solunum yollarında etkili, akciğerde daha az etkili. Bu hedenle nefes darlığı daha az. Hastalığı geçirenler daha çok öksürme ve balgam çıkarma eğiliminde oluyor.

Delta ve grip bitti diyebilir miyiz?

Hayır. Omikrona ek olarak, delta varyantı oran olarak azalsa da artan grip vakalarıyla birlikte dolaşmaya devam ediyor..

Omikronun kuluçka süresi ne kadardır?

Genelde üç gün veya daha az.

Aşılar etkili mi?

Columbia Üniversitesi ve Hong Kong Üniversitesi'nin ortak araştırmasında mevcut aşıların Omikrona karşı güçlü bir etki oluşturmadıkları görülmekte. Aşılar korumuyor. Önlemlerle bulaşmayı engellemek temel korunma.