Netanyahu'nun davaları başladı

Siyonist işgal güçlerinin hükümetlerini uzun süre yöneten Likud partisi başkanı Binyamin Netanyahu'nun yolsuzluklarla ilgili davaları başbakanlığını kaybetmesi ardından başlıyor.

Netanyahu'nun davaları başladı
Filistin kasabı Netanyahu'nun işi zor

Siyonist işgal güçlerinin başbakanlık makamını uzun süre sürdüren Binyamin Netanyahu'ya yönelik çok sayıda suçlamadan medyada yasadışı müdahalalerle ilgili dava, başbakanlıktan tasfiyesi ardından yeniden başladı.

Başsavcılık 2019 yılı sonunda Netanyahu hakkında üç ayrı yolsuzluk dosyası nedeniyle dava açılmasını talep ettikten sonra Siyonist işgali altındaki topraklardaki Doğu Kudüs'te yer alan sözde İsrail'e Kudüs Bölge Mahkemesinde görülen duruşmada, eski başbakan Netanyahu yargılanarak tanıklar dinlendi. Duruşmada Netanyahu'nun avukatlarısavunma yaparken Netanyahu katılmadı. Netanyahu'nun avukatları, eski başbakanın sadece kendisi değil diğer bazı siyasiler ve iş adamlarının da haberlerinin İsrail basınında yer alması için girişimlerde bulunduğunu savundu. Görevdeyken yargılanan ilk İsrail Başbakanı Netanyahu'nun mahkemesi Mayıs 2020'de başlamıştı. Bunun ardından bu yılki seçimlerde Naftali Bennett'in liderliğindeki koalisyon hükümeti Haziran'da güvenoyu almış ve Netanyahu'nun uzun başbakanlığı sona ermişti. Avukatları dosyayı ve delilleri incelemek için daha fazla süre talep etmesi üzerine duruşma ertelenmişti.

Filistinli infaz etmeyene başbakanlık yok

Netanyahu Filistin'deki katliamları veya sınırötesi yaptığı bombalama eylemleriyle değil, nüfuzunu kullanarak medya manipülasyonu konusunda yargılanmakta. Yahudi devleti tarihinde en uzun süre başbakanlık yapan eski komando timi vurucu elemanı, Ariel Şaron hükümetlerinde öne çıkmış, o Kadima partisini kurunca Likud partisinin liderliğini devralmıştı. İsrail başbakanları, Filistinlilere cinayet operasyonları yapan komandolardan ya da diğer askeri kökenli politikacılardan geliyor. Ehud Barak, Binyamin Netanyahu, Naftali Bennett vurucu timlerden gelirken, Yitsak Rabin, Ariel Şaron da general kökenli başbakanlar. 

Arka arkaya dört seçim sonucu tasfiye edildi

Bibi lakaplı Binyamin Netanyahu, kral ünvanıyla da bilinmekte. Çok sayıda mali ve görev suistimali suçlamasına uğrayan Netanyahu, yargılanmamak için kurduğu hükümetlerle ardı ardına dört seçim yapılmasına neden olmuş, ancak partisinden ayrılan kendisinden daha da aşırı uçların girişimi ve Siyonist kurulu düzenin artık onunla devam etmeme eğilimi sonucunda başbakanlığı kaybetmişti. Mevcut hükümetin şahinlerden kurulduğu ve Filistinlilere karşı kendisinden de fazla sertlik yanlısı olduğu belirtilmekte.