Necmettin Erbakan'ı anıyoruz

Vefatının 11. yılında Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ı anıyoruz.

Necmettin Erbakan'ı anıyoruz
Prof. Dr. Necmettin Erbakan

2011 yılında kaybettiğimiz Milli Görüş hareketi lideri ve Türkiye siyasi tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın vefatının sene-i devriyesi bugün çeşitli yerlerdeki anma törenleri ve dualarla hatırlandı.

Necmettin Erbakan'ın kabristanı yakınlarındaki Merkez Efendi Camii'nde sabah namazını müteakiben okunan duaların ardından mezarı başında da Kuran okundu. Pek çok isism bugün Erbakan'ın vefatını ve onun Türkiye'de yaptığı katkıları hatırlattı.

Necmettin Erbakan pek çok kronik hastalığa rağmen 83 yaşında siyasi faaliyetlerine devam ederken hakkın yolunda yürümüştü.

Erbakan İstanbul Erkek Lisesi'ni birincilikle bitirip, üniversite sınavında da birinci olarak İTÜ Makine Mühendisliği'ne girdi. Bölümünü de birincilikle bitiren Erbakan fakültede kaldı ve akademik çalışmalara devam etti. Türkiye'de ve Almanya'da iki farklı doktora çalışması sırasında geliştirdiği tank motoru araştırmalarında elde ettiği patentli buluşlar Leopar tanklarında kullanıldı.

Erbakan hızla doçentlik ve profesörlük almasına karşın bir yandan da Türkiye'de motor ve tank üretilmesini hedefliyordu. Türkiye'nin ilk motor fabrikası olan Gümüş Motor'u kurdu, bu sonra Pancar Motor adı altında ülkemizin motor ihtiyacına cevap verdi. Ancak Erbakan tank üretiminde bir adım olarak gördüğü otomobil üretimi konusunda Devrim otomobilinin tasarımını yapmasına rağmen bu projeden uzaklaştırıldı.

Siyasete girmeden sanayileşmeyi gerçekleştiremeyeceğini anlayan Erbakan Türkiye Odalar Birliği başkanı oldu. Sınıf arkadaşı Süleyman Demirel başbakan olarak bütün gücünü kullanarak kendisi için siyasi tehlike gördüğü Erbakan'ı TOBB başkanlığından polis zoruyla uzaklaştırdı. Bunun üzerine Erbakan siyasete milletvekili ve siyasi parti lideri olarak girmeye karar verdi.

1969 yılı seçimlerinde bağımsız aday olarak Konya'dan milletvekili seçildi. Mecliste tek başına bir muhalefet partisi oldu. Milli Nizam Partisi'ni kurdu. Ancak 1971 uhturasında askeri müdahale ardından Milli Nizam kapatıldı. 1973 yılında yapılan seçimlerde Milli Selamet Partisi'ni kurdu ve daha bir yıl dolmadan girdiği ilk seçimde %13 üzeri oy aldı, her iki büyük parti de tek başına iktidar olamadığından kilit parti oldu.

Erbakan ilk koalisyon ve başbakan yarımcılığını CHP genel başkanı Ecevit ile oluşturdu. Bu iktidarda sanayileşme yönünde ve bürokrasideki aşırılığın normalleşmesi yönünde önemli adımlar atıldı. Dahası ortağını Kıbrıs Barış Harekatı'na ikna etti. Bu harekatta Türkiye'nin askeri yönetim alaında ne kadar geri noktada olduğu, Kocatepe zırhlısının Türk uçaklarınca bombalanmasıyla, mühimmatın elektronik iletişimin Amerika tarafından engellenmesiyle ortaya çıktı. ASELSAN ve askeri diğer teknolojiler konusunda ilk adımlar atıldı. Erbakan aynı zamanda 1970'ler boyunca Organize Sayani Bölgesi konseptini ortaya atarak, Türkiye'nin her yerinde OSB'ler kurdu, çoğu çok stratejik endüstrilerin merkezi hazilen gelen 200 kadar fabrikanın temelini attı.

Erbakan bunun ardından Demirel ve Türkeş ile 1. Milliyetçi Cephe ve 2. Milliyetçi Cephe hükümetlerinde Adalet ve Sanayii bakanlıklarında 1974-1978 arasında yerini aldı. Erbakan ve ideolojisi Milli Görüş olan MSP mecliste ağırlıklı bir rol oynadı. 1980 ihtilalinde Zincirbozan'da ev hapsine yollanan Hoca, siyasetten ömür boyu yasaklandı. Buna karşın 1984 yılında Ahmet Tekdal başkanlığında Refah Partisi'ni kurdurdu.

Refah Partisi 1991 yılında barajı MÇP ve İDP katılımıyla aşarak mecliste grup kurdu. 1994 yerel seçimlerde İstanbul ve Ankara'yı aldı. 1995 genel seçimlerinde birinci parti oldu. 1996 yazında kurduğu Refah-Yol koalisyon hükümetinde başbakan oldu. Hükümet devletin parasının korunduğu havuz sistemi, milletvekili maaşlarının ikiye katlanması, ekonominin gelişimi için teşvikler, 8 büyük Müslüman ülkenin ortak projeler yapacağı D-8 gibi adımlar attı. Beklenenin aksine ekonomi şahlandı, enflasyon düşmeye başladı.

Ancak Refah-Yol'un dört yıl devam etmesi halinde Türkiye'nin bağımsızlaşacağını düşünen küresel elitler, medya ve Cumhurbaşkanı Demirel başta olmak üzere ordu içinden bazı isimler ve FETÖ'yü de yanına alarak Refah-Yol'u 28 Şubat adı verilen süreçte tasfiye etti. Refah Partisi'ni kapattı ve Erbakan'ı da siyaset yasaklısı ilan etti. Bunu üzerine Erbakan Fazilet Partisi'ni kurdurdu. Rejim bunu da kapatınca Hoca Saadet Partisi'ni kurdu ancak Fazilet'teki 'yenilikçi' kanat, Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Abdüllatif Şener ve Bülent Arınç başta olmak üzere AK Parti'yi kurdular ve Milli Görüş hareketinden ayrıldılar.

Bugün kanıksadığımız pek çok kavramın, siyasi, ekonomik, ticari, lojistik, hatta askeri yaklaşımın ardında Erbakan projeleri yatmaktadır. Ancak Erbakan'ın İslam Ülkeleri Birliği, dolardan bağımsız İslam Dinarı, büyük gövdeli yolcu uçağı, ortak İslam savaş uçağı, küresel faiz ekonomisinden bağımsız bir ortak finans sistemi projeleri hala gerçekleştirilmeyi bekliyor.