MBS'den İngiliz futboluna milyarlar

Suudi kraliyet ailesi Abu Dabi ve Katar'ın ardından üçüncü Arap finanslı Avrupa futbol devini kuruyor.

MBS'den İngiliz futboluna milyarlar
MBS'nin son macerası

Suudi Arabistan fiili lideri veliaht prens MBS, İngiltere Premier liginin orta sıralardaki kulüplerinden Newcastle United'ı satın aldı ve külübe milyarlarca dolarlık yatırım planlıyor. Satınalım BAE ve Katar'ın ardından üçüncü büyük Arap futbol yatırımı.

Newcastle kuzey İngiltere'de aksanlarından dolayı Toon Army (şehrin ordusu) adıyla anılan fanatik taraftarları ve zorlu maçlar oynanan St. James stadyumuyla biliniyor. Newcastle, Kuzey Denizi kıyısında endüstriyel bir liman kenti.

Avrupa'da Arap liderlerin yönetimindeki diğer iki kulüpten Manchester City Abu Dabi emiri ailesi Nahayanlara, Paris St. Germain PSG de Katar emiri ailesi Sanilere ait. Manchester City daha önce İngiliz Premier liginde vasat bir kulüpken şampiyonluğa yükseldi. Ancak henüz Avrupa Şampiyonluğunu alamadı. PSG Messi, Neymar ve Mbappe gibi Arjantin, Brezilya ve Fransa'nın lider oyuncularına sahip.

MBS'nin finans beyni

Yasir el-Rumayyan, dünyanın en büyük şirketi Aramco'nun yönetim kurulunda ve çok sayıda MBS yatırımının ardındaki Harvard İş İdaresi Okulu mezunu. Kulübün başkanlığını yapacak ve harcamalarda son sözü söyleyecek ancak günlük işlere bakmayacak. Bu nedenle kulübü yönetecek bir genel müdür aranıyor.

Arap emirlerin sosyetik danışmanı

Kulübün Suudi Arabistan fiili hükümdarı, Yemen savaşının mimarı ve Kaşıkçı cinayetinden sorumlu tutulan MBS'ye satışını sağlayan Amanda Staveley %10 hisse aldı. Staveley sanayici bir babanın kızıyken Londra'da açtığı restoranda Arap liderleri ağırlayarak bunların güvenini kazandı ve Manchester City'nin Abu Dabi emir ailesi Nahayanlara satılmasında aracı oldu. Kadın girişimcinin İngiliz kraliçesinin ortanca oğlu Andrew'in evlilik teklifini reddettiği de İngiliz basınınca iddialar arasında.

Irak Yahudisi milyarder kardeşler

Kulüpte üçüncü hissedar %10 hisseyle Irak Yahudisi David ve Simon Reuben kardeşler. Sovyetlerin çöküşü ardından çelik endüstrilerini satın alarak buradan zengin olan iki kardeşin birlikte yaklaşık 30 milyar dolara yakın servetleri var. David'in oğlu Jamie Reuben kulübün yönetim kuruluna girdi.

MBS'nin 2030 Vizyonu

MBS, 2030 Vizyonu adı altında ülkeyi büyütülmüş bir Dubai'ye çevirmeyi hedefleyen bir strateji izliyor. Bunlar arasında ülkeyi dini yapıdan çıkarıp bir turizm ülkesi yapmak, petrol bağımlılıgımdan kurtulmak için güneş ve nükleer enerjiye geçmek, İsrail Eliat merkez olacak şekilde Mısır,  Ürdün, İsrail ve Suud topraklarında İstanbul'u gölgede bırakacak Noum adlı bir megakent kurmak, robotlara vatandaşlık hakkı verecek kadar teknoloji yanlısı olmak gibi hamleler yer alıyor. Kuzenlerine ve amcalarına işkence yaparak ülkede İngiltere yardımıyla tam hakimiyet kuran MBS'nin 2030 planında Newcastle United'ın Avrupa Şampiyonu olmasının da yer alması,çoğu gözlemciyi şaşırtmıyor.