Mahşerin dört atlısı Somali'de

Somali iç savaş ve terörle mücadele ederken, iklim değişikliği sonucu gelen tarımsal felaketle kıtlık, küresel salgın hastalıklar ve yükselen ölüm oranıyla başbaşa.

Mahşerin dört atlısı Somali'de
Somali'de çatíşma, kıtlık, hastalık, ölüm

Doğu Afrika'daki Afrika Boynuzu çokıntısı üzerinde yer alan Somali, bundan 150 yıl önce zengin, müreffeh, bolluk içinde, İslama bağlı toplum ve ahlak düzeninin yaşandığı, uzun boylu güzel insanlarıyla meşhur, mutlu bir ülkeydi. Sonra Berlin Konferansında Avrupalılar, Afrika'yı bölüştüler, Somali'yi İtalya'ya 'verdiler'.

Ateş sarmalı

Cennet gibi ülke, İtalyan işgali, savaş, İngiliz işgali, savaş, iç savaş, terör, Amerikan işgali, savaş, terör, Etiyopya işgali, iç savaş, korsanlık ve terörden oluşan bitmeyen bir kan ve barut döngüsüne girdi. Bütün altyapı, kentler, yollar, limanlar, işletmeler tekrar tekrar yıkıldı.

Hep Müslüman ülkeler neden geri derler. Buyursunlar o bilmişler 130 yıl durmadan savaş ve çarpışma içinde medrese, üniversiteyi onlar kursun. Ülkede saldırılar, Eşşebab terörü, bombalar, Amerikan hava bombardımanları, İngiliz destekli kuzey ayrılıkçılığı bitmiyor.

Kıtlık giderek artıyor

Ardından Batı'nın eseri olan Afrika'nın tarım ve balıkçılığının çöküşü, Küresel Isınma ve onun sonucu İklim Değişimi geldi. Ormanlar, tarımsal araziler kurudu, kalanları da İklim Değişimi ile azan çekirgeler yedi. Balıkçı köyleri ölmemek için ya mülteci olarak yollara düştüler ya da korsan olup geçen gemilere saldırdılar.

Sözde Somali'yi kurtaracak Batılı kuruluşlar, STK'lar, İMF, çeşitli örgütler ülkede nasihat veriyor, verimli ekonomiyi merkez bankacı faiz sistemiyle kurmayı anlatıyor. Oysa ülkeyi yok eden onlar ve yan kuruluşları. On milyon aç var

Somali'nin can damarı olan hayvancılık her yıl çift basamaklı yüzdelik sayılarda küçülüyor. On milyon aç var.

Salgın hastalıklar

Somali'ye üçüncü darbe yine dışarıdan gelen salgınlar. Ne geleneksel ne de modern, sağlık sistemi artık bitmiş olan ülkede Covid-19 belâsının yanısıra diğer hastalıklar ve hummalar da yayılmaya başladı. İlaç şirketleri STK'lar yardımıyla ilaç deneylerini Müslüman halk üzerinde yapıyor.

Savaş ve kıtlıktan kaçıp başkent Mogadişu'ya sığınan 800.000 göçmen daha önce şehirlilere gündelikçilik yaparak, elbuselerini yıkayarak geçinirken Covid-19 ile bu tek geçim kaynağı da kapandı.

Cennet gibi bir ülkeyken mahşerin dört atlısıyla bugün Cehenneme dönüştürülmüş Somali can çekişirken sıra kime gelecek diye düşünmemiz lazım.