Kuzey Irak'a Pençe-Kilit

Pençe serisi Kuzey Irak harekâtların 5. etabı Pençe Kilit bu gece Zap merkezli olarak Kuzey Irak'ta başlatıldı.

Kuzey Irak'a Pençe-Kilit
Pençe Kilit başladı

18.04.2022 uyananinsan.com

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın bu gece geç saatlerde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komando, Bordo Bereli, Hava Kuvvetlerinin F-16, SİHA ve İHA unsurlarıyla Kuzey Irak Zap bölgesi merkez olacak şekilde çok sayıda hedefe yeni bir harekat başlatıldığını bildirdi. En son terörist bitene kadar devam edeceği bakanca bildirilen Pençe 1-2-3 ve Pençe Kaplan isimlerini almış mücadelenin bu safhasına, Pençe Kilit adı verildi. Böylece Pençe serisi operasyonların tamamlanması hedeflenmekte.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kıbrıs, Libya, Suriye, Katar, Sudan, Azerbaycan, Doğu Akdeniz ve NATO noktalarındaki varlığının en önemli noktalarından biri olan sınırötesi PKK ile mücadelede önemli başarılar elde edilmekte. Operasyon özellikle dağlık arazideki terörist ve cephane barındıran mağaralara yönelik yapıldı.

Tuğgeneral (E) Yücel Karauz medyaya yaptığı analizde harekatın yüksek başarı gösterdiğini ancak en ciddi karşısaldırının uluslararası alanda yalan haberlerle sivil cankaybı olduğu propagandası olacağını belirtti. TSK sivillere karşı çok büyük bir hassasiyet göstermesine rağmen Batı PKK'nın sözüne itibar ediyor.

Uyanan İnsan grubu olarak gözlemimiz sınıriçinde 30 binlerden 2000'lere inen terörist sayısının yanısıra Kandil dağları etrafında çember de daralmaya başladığı. Gara ve Zap gibi PKK'nın kendini en güvende hissettiği bölgelere yapılan bu operasyonun başarısını, kahraman askerimizin zaferini diliyor, şehidimiz gazimiz bize önder olsun, nur içinde yatsınlar diyoruz.