Kürt cumhurbaşkanı krizi

Irak'ta Kürtlerden bir cumhurbaşkanı seçilmesinde görüşmeler kilitlendi

Kürt cumhurbaşkanı krizi

Amerikan işgali ardından hep Talaban'nin Süleymaniye merkezli KYB  partisinden bir Kürt'ü cumhurbaşkanı seçen Irak Millet Meclisi bir isim üzerinde uzlaşma oluşmadığından bugünkü oylamada çoğunluk sağlayamadı.  Yeni cumhurbaşkanını seçmek için
Irak Meclisinde düzenlenen oturumda, yeterli sayıda milletvekili bulunmadığından cumhurbaşkanı seçilemedi. Milletvekierinin üçte ikisinin oyu gerekiyor. Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi, gündemde olmasına rağmen gerekli üçte iki çoğunluk Genel Kurulda bulunmadığı için cumhurbaşkanı seçimine değinmedi.

İki ana Kürt partinin iki farklı adayı iki ayrı grupça desteklenmekte. Talabanilerin Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin adayı mevcut Cumhurbaşkanı Berham Salih, yeni dönemde de aday. Onu KYB'nin yanısıra İran'a yakın olan blok desteklemekte. Diğer adaysa Barzanilerin KDP partisinin adayı eski maliye ve dışişleri bakanı Hoşyar Zebari. Onu da Sadr'ın lideri olduğu blok desteklemesi bekleniyordu.

Ancam Sadr, Hoşyar Zebari'nin olumsuz bazı yönleri olmadı nedeniyle Barzanilerden yeni bir aday önermelerini, onu desteklemeyeceklerini bildirdi. KDP bunu reddetti. Ancak yüksek mahkeme hafta sonunda bir iyilik yaparak, Hoşyar Zebari'nin adaylığını askıya aldı. Bu da KDP'nin yeni bir aday belirlemesini gerektirebilir. Ya da KDP Behram Salih ile devam edelim de diyebilir.

Ancak bir isim üzrerinde uzlaşamamak üçte iki
çoğunluğu bulmayı imkssnsız kılıyor.

Irak Meclisinde 73 milletvekiliyle birinci parti konumundaki Sadr Grubu, 67 sandalyeye sahip Sünni Egemenlik Koalisyonu, 31 milletvekili olan Kürdistan Demokrat Partisi ve 7 vekille temsil edilen Türkmen Grubu bugünkü oturumu boykot kararı almıştı.

İran'a yakın Şii çatı kuruluş Koordinasyon Çerçevesi de (88 vekil), siyasi gruplar arasında uzlaşma sağlanana kadar cumhurbaşkanlığı seçiminin düzenlenmemesi gerektiğine işaret ederek oturuma katılmama sinyali vermişti. Meclis oturumunda bağımsız milletvekillerinin yanı sıra Yeni Nesil Hareketi ve İmtidad  Koalisyonu milletvekilleri yer aldı.

Meclisin 9 Ocak'taki açılış oturumunun ardından en geç 1 ay içinde yeni cumhurbaşkanının seçilmesi gerekiyor.