Krize Hizbullah benzini

Tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşayan Lübnan'daki benzin felaketi İran'ın Hizbullah üzerinden gönderdiği hibe akaryakıt yardımıyla nefes aldı.

Krize Hizbullah benzini
Tankerler Hizbullah'ı güçlendirdi

Lübnan tarihinin bilinen en büyük iktisadi yıkımında akaryakıt ithal edecek paraya sahip olmadığından sadece otomobil ve nakliye araçları değil, elektrik üretecek jeneratörler, hastaneler ve temel hizmetler de durmuş haldeyken İran, kendisine yakın siyasi parti Hizbullah vasıtasıyla yolladığı 6 tankerlik yardım kısmen nefes almasını sağladı.

İran petrolünün yurt dışına satılması ABD ambargosu sonucu uluslararası piyasalarda yasak. ABD'nin dünya hükümeti gibi aldığı bu kararın sonucunda akaryakıtın Lübnan'a getirilmesi, ücretsiz bile olsa engelleniyor ya da müeyyidelere yol açıyor. Bu nedenle İran, benzini önce Suriye'ye yolladı. İsrail'in durdurulmasını istediği bir tankerle Akdeniz'e girio Suriye'de boşaltılan petrolün 6 kara tankeri bölümü Lübnan'a sokuldu.

İran'la müttefik olan ve Mukavemet adlı kendi ordusu bulunan etkin siyasi parti Hizbullah, akaryakıtın yarısını hastanelere ve kritik noktalara ücretsiz vereceğini, diğer bölümünü de ucuz fiyata kamusal noktalara dağıtacağını açıkladı. Bu hem insani bir yardım hem de Fransa ve Suudlara yakın yeni hükümetin kurulmasına karşı siyasi bir güç gösterisi olarak algılandı.

Hizbullah Lübnan'da yasal siyasi bir parti. Özellikle Şii Lübnanlılardan oy almasına rağmen diğer etnik ve dini gruplardan da müttefikleri var. Daha önce Türkiye ile iyi ilişkileri olmasına karşın Suriye iç savaşıyla Türk destekli muhalif güçlerle en sert çatışmalara girişmesi ve Esed'i desteklemesi sonucu ilişkiler koptu.