Krizdeki Nijerya'da gösterişli düğün

Çeşitli sıkıntılar içinde yaşayan çeyrek milyar insanın yaşadığı Afrika ülkesi Müslüman çoğunluklu Nijerya'da cumhurbaşkanının oğlu ve dini liderin kızı 100 kadar özel uçağın katıldığı görkemli bir düğünle evlenmesi bazı kesimlerce eleştirildi.

Krizdeki Nijerya'da gösterişli düğün
Cumhurbaşkanı ve emirin çocuklarının gösterişli düğünü

Nijerya'nın seçkinleri ve Batı Afrikalı devlet adamları bir düğün için Kano'ya özel jetleriyle indiler. İngiltere'deki Surrey Üniversitesi'nde tanışan cumhurbaşkanının oğlu Yusuf Buhari'nin önde gelen bir dini ve yerel liderin kızı olan Zahra Nasir Bayero ile evliliği için 100 özel jetin geldiği söylenmekte.  Kano eyaletindeki bir kasaba olan Bichi'nin emirlik sarayındaki etkinliğe binlerce kişi katıldı. Nijerya şu anda vakalardaki artışı kontrol altına almak için mücadele ederken, konukların çoğu yüz maskeleri taktı. Şenlikler gelinin babası Nasir Ado Bayero'nun resmi olarak Bichi Emiri olarak taç giydiği Cumartesi günü devam etti. Kardeşi de Nijerya'nın en önde gelen dini liderlerinden biri olan Kano Emiri.

Bichi Emiri'ne Cumartesi günü başka bir ayrıntılı törenle ofis personeli verildi. Yeni evli çift bu törene katılmadı. Yusuf Buhari, başkanın hayatta kalan tek oğlu. Düğün töreninde, sarayı koruyan ve yakındaki stratejik noktalarda konuşlanan polis ve askeri görevliler ile yoğun güvenlik önlemleri alındı. Destekçiler Başkan Buhari'yi Bichi'de karşılamak için uzun mesafeler kat etti. Düğünün kendisi, bir imam olan İletişim Bakanı İsa Ali Pantami tarafından yönetildi.

Birkaç muhalefet figürü de dahil olmak üzere ülkenin dört bir yanından üst düzey isimlerden düğüne gelenler arasında Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari'nin 2015 seçimlerinde mağlup ettiği eski cumhurbaşkanı Goodluck Jonathan da vardı. Gambiya First Lady'si Fatoumata Bah Barrow ve komşu Nijer'in eski cumhurbaşkanı Muhammadu Issoufu yabancı konuklar arasındaydı. Damadın ailesi, mehir olarak normal mehir miktarlarının 10 katı bir ücret verdi.

Gelinin düğün öncesi fotoğrafları sosyal medyada tartışma yarattı. Muhafazakar bir Müslüman toplum olan Nijerya Müslüman cemaatinden bazı yorumcular, gelinin düğünden önceki kıyafetlerinin omuzları açıkta olduğu için "ahlaksız" olarak nitelendirirken, diğerleri desitediği gibi giyinir diyerek gelini savundu.

Afrika'nın en kalabalık ülkesi Nijerya bir yandan organize suç ile, diğer yandan kuzeydeki militan grupların saldırılarıyla, diğer yandan Hristiyan-Müslüman ve diğer etnik gerilimlerle uğraşıyor. Ülkede Covid-19 rakamlarında da artış yaşanmakta.