Koltuğa yapıştı, gitmiyor

Malezya'nın entrika ustası, siyaset cambazı başbakanı Muhyiddin koalisyonun büyük ortağı demokrasinin askıya alınmasını protesto ederek çekilse de istifa etmeyeceğini bildirdi.

Koltuğa yapıştı, gitmiyor
Muhyiddin ben gitmem diyor

Malezya'nın bir parti içi darbeyle, daha önce 94 yaşında seçimle iktidarı ele alan sevilen efsanevi başbakan Dr. Mahathir Mohamed'i devirip başbakanlığı ele geçiren Muhyiddin Yassin, koalisyonun büyük ortağı Birleşik Malay Ulusal Organizasyonu UMNO'nun hükümete desteğini çektiği beyanı ardından, meclis çoğunluğunu kaybetmediğini iddia etmeye devam ediyor. Malezya Kralı Sultan Abdullah Şah'ı ziyaret eden başbakan Muhyiddin, UMNO'nun koalisyonu bozmaaına rağmen meclis çoğunluğu olduğunu savundu.

Malezya'nın sevilmeyen lideri, daha önce kralın da desteğiyle meslisi uzun süre askıya almıştı. Meclis oturumlarının yeniden başlayacağı Eylül ayında güven oylamasının yapılacağını, o zamana kadar hükümetinin devam ettiğini iddia etti.

Muhyiddin'in tek başına kararlarından şikayetle koalusyonu bozan, anvak kendisi de yolsuzluk suçlamalarıyla muzdarip UMNO'nun lideri Ahmed Zahid Hamidi, önceki gün düzenlediği basın toplantısında, partisinin hükümet koalisyonuna desteğini çektiğini bildirmiş, hükümetin meclis çoğunluğunu kaybettiğini,  Muhyiddin'in istifa etmesi gerektiğini söylemişti. Ama seçim kazanma ihtimali kalmayan Muhyiddin koltuğa yapıştı, gitmiyor.

UMNO üyelerinden Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Şemsül Enver Nasarah da istifa etti. Meclisteki 220 milletvekilinin yarıdan fazlasının desteği gerekiyor. 

Mart 2020'de 115 milletvekili ile iktidarı devralan Muhyiddin, 38 milletvekilli UMNO'nun desteğini çekmesiyle çoğunluğunu kaybetmesine rağmen geçen zamanda UMNO'da çözülme olacağını ümit ediyor. Kısmen bu beklentisi de temelsiz değil. Son dönemde Malezya'da normal demokratik adımlar işlemiyor.

UMNO'nun yolsuzluktan hapiste olan eski başbakan yerine emanetçi lideri Zahid, tıpkı muhalefet partilerinin belirttiği gibi Muhyiddin'in çıkatdığı OHAL kararnamelerini kendi kişisel amaçları doğrultusunda anti-demokratik olarak kullandığını öne sürüyor. Muhalefet, siyasi cambaz Muhyiddin'in meclis çoğunluğunu kaybettiğinden istifasını istiyor.

Halkın ümidi olan 97 yaşına dayanan, 1990'lardaki Malezya ekonomik mucuzesinin mimarı İslam Birliği yanlısı, Batı sömürüsü karşıtı, Türkiye ve Bosna dostluğuyla bilinen Dr. Mahathir ise gelecek seçimlerde yaşı nedeniyle artık aday olmaması gerektiğini savunuyor.