Kendin pişir kendin ye: ABD'nin 'DAEŞ zaferi'

ABD yapımı bir film: Biden yönetimi kendi kurdukları DAEŞ'in sözde liderini öldürerek düşmekte olan popülerliğini ve ülkesinde kaybettiği desteği geri kazanma peşinde.

Kendin pişir kendin ye: ABD'nin 'DAEŞ zaferi'
Sözde lider

ABD bugün 3 Şubat 2022'de Joe Biden'ın bizzat yönettiğini iddia ettiği bir saldırıda DAEŞ terör örgütünün sözde başı olan Ebu İbrahim El Haşimi El Kureyşi iki saat süren bir çatışmadan sonra ailesi ve komşularıyla birlikte Amerikan komandoları tarafından Türkiye'nin koordine ettiği İdlib bölgesinde saklandığı evde öldürüldü.

Kadın ve çocuklar katledildi

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin bildirimine göre operasyonda çok sayıda kadın ve çocuk da Amerikan askerlerince öldürüldü. Amerikan Savunma Bakanlığı sözcüsü James Kirby, bu ölümlerin sorumlusunun Ebu İbrahim olduğunu, yakalanacağını anlayınca çoluk çocuğu dahil herkesi havaya uçurduğu beyanatını verdi. Çatışma iki saat sürdüyse neden kendi çocuklarını ve akrabalarını havaya uçurduğu konusunda bir açıklama yapılmadı.

Amerikan helikopteri düşürüldü

Kirby Amerikan özel kuvvetlerinde can kaybının olmadığını ifade ederken operasyonda kullanılan bir helikopterin kullanılamaz hale getirilmesi sonucunda patladığı belirtildi. Amerikan kuvvetler bu patlatmayı kendilerinin yaptığını, düşmanların eline tekneolojilerinin geçmemessi için bunu standart prosedür olduğunu belirtti. Operasyonda bir F-16'nın da kullanıldığı bildirildi. 

PKK'nın bölgeyi ele geçirmesi için İngiltere-Amerika tarafından kurulan DAEŞ

DAEŞ' El Kaide'den ayrıldığı iddia edilen ve 2014 yılında bir anda büyüyerek Kuzey Suriye ve Irak'ı ele geçiren mechul bir örgüt olarak PKK/YPG'nin bölgeyi ele geçirmesinde bir öncü kuvvet olarak Amerika tarafından kullanılmıştı. 2016 yılında seçimler öncesinde sonradan seçimleri kazanan başkan adayı Donald Trump, bir münazara esnasında DAEŞ'i Amerika'nın kurduğunu beyan etmişti. Nitekim Türkiye'nin PKK/YPG'yi sindirmesi ardından Amerika'nın da desteğiyle yeni DAEŞ ortaya çıktı ve bölgede ABD tarafından yine PKK/YPG ihtiyacı doğduğu iddiaları ortalara atılmakta.