Kazakistan patlaması ardından matem

Kazakistan'ın güneyindeki askeri depodaki muazzam patlama ve hayatını kaybeden çok sayıda Kazak görevliyi anmak için ulusal yas lan edildi

Kazakistan patlaması ardından matem
Patlama yüzlerce kilometre öteden hissedildi

Uyanan İnsan

Orta Asya bağımsız Türk Cumhuriyeti Kazakistan'ın güneyinde yer alan Cembil ili Bayzakov ilçesinde Perşembe gecesi meydana gelen büyük patlamanın ardından ölü sayısı resmi rakamlara göre 13 yaralı sayısı da 90 olarak açıklandı. Bu rakamların daha yüksek olduğu sosyal medyada iddia edilmekte. Tepkiler üzerine ülkenin seçimlere hazırlanan cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, bir günlük yas ilan etti.

Bayraklar yarıya indi

Alınan karar göre televizyonlarda eğlence programlarına izin verilmeyecek, gazeteler ilk sayfalarını siyah basacak, konserler ve eğlence mekanlarına da izin verilmeyecek. Bunu yanısıra bütün devlet kuruluşları ve Kazak dış temsilcilikleri bayraklarını yarıya indirecekler. İnternet haber siteleri de anasayfalarını siyah yapacaklar.

Türkiye’nin kazak başkentinin yeni adı olan Nursultan'daki büyükelçisi Ufuk Ekici de kardeş Kazak halkı ile dayanışma kapsamında büyükelçilikteki Türk bayrağını yarıya indirdi.

Patlamalar sıklaştı

Yapılan resmi açıklamaya göre Bayzakov'daki askeri mühimmat deposunda önce yangın çıktı. Bunun ardından gelen yangın söndürme çalışmaları sırasında ana patlama meydana geldi ve çevredeki bütün her kes patlamadan etkilendi. Çok sayıda yangı söndürme görevlisi hayatını kaybetti ya da ağır yaralandı.

Son dönemde dünyanın her yerinde, İran'da, Lübnan'da, Ekvatoryal Gine'de, Suriye'de, Irak'ta, askeri tesilerde büyük çaplı patlamalar meydana gelmekte. Bunlar için ihmal dense de çeşitli yöntemlerle barut fıçısı silah depolarının uzaktan patlatıldığını iddia edenler de var.