Kaptan Kirk uzay yolunda

Uzay Yolu dizisi ve filmlerindeki rolüyle tanınan oyuncu bu kez gerçekten uzaya çıktı.

Kaptan Kirk uzay yolunda
Bezos ve Shatner (sağda)

Uzay Yolu'nun Kaptan James Tiberius Kirk karakteriyle tanınan sinema oyuncusu William Shatner (Şetnır), Jeff Bezos'un BlueOrigin uzay firması uzay aracıyla uzaya çıkıp bu sabah dünyaya döndü. Bu yıl 90. yaş gününü kutlayan Yahudi asıllı Kanadalı Shatner ’Star Trek' dizisinin Kaptan Kirk'ü uzaya çıkan en yaşlı insan oldu.

Blue Origin ve Amazon firmalarının kurucusu Jeff Bezos'un hayranı olduğunu söylediği oyuncu, Mission NS-18 adlı seferle, uzay yolculuğu yapan bu yılki üç sinema oyuncususundan biri. Ancak diğerleri, Tom Cruise ve Rus kadın oyuncu film çekmek için uzayda olacakken yaşlı aktör turistik amaçla uçtu.

Star Trek (Uzay Yolu) dizisi 1966-69 arasında renkli televizyonun ilk dizilerinden, canlı renkler, tartışmalı konular ve 500 yıl sonra geçen Soğuk Savaş temalı senaryolarıyla dünya çapında başarı yakalamış, dizi 15 yıl sonra sinema filmlerine dönüşürken, aynı senaryo evreninde geçen spin-off (türev) diziler de üretilmişti. Uzayla özdeşleştiği için William Shatner, iş adamı Jeff Bezos'un BlueOrigin şirketi tarafından gerçekleştirilen uzay gezintisine katıldı.

10 dakika 100 km yörüngede

Shatner, bugün Teksas eyaleti Van Horn'dan gerçekleştirilen fırlatmada diğer 3 yolcuyla dünyanın en alt yörüngesine sadece 10 dakika süren bir yolculuk gerçekleştirdi. Normal bir jet yolcu uçağının 10 katı yukarıdan uçuş, teknik olarak uzay sayılıyor.

Uzay aracı fırlatmanın olduğu çöle paraşütle başarılı iniş gerçekleştirdi. Blue Origin'in fırlatma öncesi paylaştığı videoda Shatner, duygusal bir konuşma yapmıştı.

Uzay turizminin 3 aylık tarihçesi

Uzay turizmi ilk defa bu yıl Temmuz ayında Virgin Galactic kurucusj İngiliz İşadamı Richard Branson ile beraberindeki 5 kişi tarafından gerçekleştirilmişti, 9 gün sonra da BlueOrigin kurucusu Jeff Bezos da kendi şirketine ait kapsülle kısa bir uzay gezintisi yapmıştı. Üçüncü ve lider firma SpaceX'in kurucusu Elon Musk bu riski almadı ancak geçen ay gerçekleştirdiği özel seferle uzay turizmine katılan 3'üncü kuruluş oldu.