İstanbul belediye başkanları anketi

SONAR kamuoyu araştırma kuruluşu tarafından düzenlenen İstanbul ilçe belediye başkanlarının beğenilme anketinin sonuçları yayınlandı.

İstanbul belediye başkanları anketi
İstanbul'un 1 milyonla 15 bin arası nüfuslu 39 ilçesi var

SONAR kamuoyu araştırma şirketi İstanbul'daki en başarılı Belediye Başkanları araştırmasını paylaştı. İstanbul'daki 39 ilçe belediyesinde 1 Eylül ile 15 Kasım 2021 tarihleri arasında yapılan SONAR çalışması, 'en başarılı belediye başkanları' konusunu hala sordu.

İstanbul'un 39 ilçesi

Bundan 50 yıl önce 15 olan İstanbul'un ilçe sayısı bugün 39. 50 yıl önce Türkiye'nin en kalabalık ilçesi olan Bakırköy beş farklı belediyeye bölündükten sonra bugün ülkemizin en yüksek nüfuslu ilçesi bir milyon nüfusla İstanbul Esenyurt. İstanbul'un en küçük ilçesiyse sadece 15 bin nüfuslu Adalar.

İstanbul'da ad sırasına göre Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcilar, Bağcilar, Bahçelievler, Bakirköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüpsultan, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadiköy, Kağithane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sariyer, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar ve Zeytinburnu ilçeleri yer alıyor.

Araştırma yöntemi

TÜİK verilerine göre büyüklüğü belirlenen ilçelerde ortalama 500’er kişilik örneklem uzayı üzerinde CATI telefontekniğiyle düzenlenen anket, bazı ilçelerde de yüz yüze uygulandı. Araştırmanın hata payı olan %0,95 araştırmaların tolerans payı olan %3,2 dahilinde.

Araştırma sonuçları

Hizmetleri en yüksek oranda beğenilen 10 belediye ankete göre şu şekilde ortaya çıktı.

1. Çekmeköy Ahmet Poyraz (AK Parti) %67,1
2. Kartal Gökhan Yüksel (CHP) %66,3
3. Kağıthane Mevlüt Öztekin (AK Parti) %65,6
4. Esenler Tevfik Göksu (AK Parti) %64,2
5. Pendik Ahmet Cin (AK Parti) %63,5
6. Üsküdar Hilmi Türkmen (AK Parti) %61,4
7. Sancaktepe Şeyma Döğücü (AK Parti) %60,6
8. Küçükçekmece Kemal Çebi (CHP) %59,2
9. Esenyurt Kemal Deniz Bozkurt (CHP) %58
10. Ataşehir Battal İlgezdi (CHP) %57

Yorumlar

Yüzde 60 üzeri beğeni alan 7 belediyenin arasında sadece bir CHP belediyesi (Kartal) varken iğerlerinin hepsi AK Parti yönetiminde.

AK Parti'nin muhalefete göre başarılı çıktığı belediye belediye anketinde, az sayıda kadın belediye başkanından Şeyma Doğücü başarılı bulunmakta.

Bunun yanısıra AK Parti'nin İstanbul'da siyasi sesi olarak görülen ve sık sık İmamoğlu'yla polemiğe giren Tevfik Göksu, bu partizan görünümüne rağmen hizmetleri aksatmayarak 4. sırada ilçe halkının beğenisini kazandığı ortaya çıktı.