Rusya Balkanları da karıştırıyor

Rusya nüfuzunu Balkanlarda artırırken, bir savaşın Ukrayna yerine Balkanlar'da patlak vermesi olasılığı devam ediyor.

Rusya Balkanları da karıştırıyor
Bosna Sırpları bir gösteride

Batılı liderler Rusya'nın Ukrayna'yı işgal edebileceğinden korkarken, ülkenin lideri Vladimir Putin Balkanlar'a üst düzey güvenlik elçisini gönderiyor. Moskova, müttefiki Sırbistan aracılığıyla bölgede nüfuzunu korumaya çalışıyor.

Rusya Güvenlik Konseyi sekreteri Nikolai Patrushev, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile görüşmek üzere şu günlerde Belgrad'a geliyor. Görüşmelerin, Moskova'nın Arnavutluk, Kosova ve Bosna'dan "paralı askerlerin" Rusya yanlısı Donbas isyancılarına karşı Ukrayna birlikleri tarafında savaşmak üzere gönderildiği yönündeki iddialarını incelediğine inanılıyor.

Batı Balkan ülkeleri, Arnavutluk, Kosova ve Bosna'dan yetkililer, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'un geçen hafta öne sürdüğü bu iddiaları reddettiler. Pazartesi günü, Cumhurbaşkanı Vuçiç, Balkanlardan Ukrayna'ya giden "paralı askerlerin" iddialarının da tartışıldığı bildirilen Sırbistan'ın üst düzey güvenlik yetkililerini toplantıya çağırdı.

Oysa Boşnak ve Arnavutların Ukrayna yanında savaştığı bir iddia olarak kalırken kesin olan gerçek  Sırp gönüllülerin doğu Ukrayna'da devam eden çatışmada Rusya yanlısı Donbas isyancıları lehinde savaştığı.

Resmi olarak Avrupa Birliği üyeliği başvurusuna rağmen rağmen, Sırbistan dış politikalarını 27 ulustan oluşan blokla uyumlu hale getirmeyi reddetmekte. Bunun yerine Rusya ve Çin ile siyasi, ekonomik ve askeri bağlarını güçlendirdi.

İki Slav müttefik Rusya ve Sırbistan arasındaki büyüyen bağları gösteren iki ülke, yakın zamanda renkli devrimler ya da Soros devrimleri olarak bilinen halk isyanlarıyla mücadele etmekle görevli bir “çalışma grubu” da oluşturdular. İki ülkenin üst düzey güvenlik yetkilileri, bunu Batı'nın “özgür devletleri” istikrarsızlaştırma araçları olarak nitelendirmekte.

Batılı yetkililer, Putin'i Balkanlar'da bir milliyetçilik dalgasını körükleme çabasıyla suçladılar. Bunun, 1992-95 savaşından sonra Bosna'da barışı bozmakla tehdit edebileceğinden korkuluyor. Bu gerçekleşirse, 2008'de Sırbistan'dan ayrılan Kosova üzerindeki silahlı çatışmayı da yeniden alevlendirebilir. Dalgalanma etkisinin NATO üyesi Kuzey Makedonya ve Karadağ'da da siyasi sorunları kışkırtması bekleniyor.

Moskova bu iddiaları defalarca reddettiyse de Bosna, Sırbistan ve Kosova'ya asla NATO'ya katılmamaları çağrısında bulundu. Bosna şu anda, özünde yine Rusya tarafından körüklendiği düşünülen siyasi bir krizin ortasında. etnik olarak bölünmüş bir Balkan ülkesi. Sırbistan ve Rusya'nın desteğini alan Bosnalı Sırplar, devletin merkezi hükümeti tarafından daha geniş özerklik verilmediği takdirde ayrılma tehdidinde bulunuyorlar.