Havana Sendromu: ABD ajanlarında yaygın bir hastalık

İlk kez 2016 yılında Havana'daki ABD elçiliğinde görülen zihinsel bir hastalık şu anda 100 ajan ve diplomatta yayıldı. Joe Biden tuhaf hastalığın nedenlerini bulması için CIA başkanını görevlendirdi.

Havana Sendromu: ABD ajanlarında yaygın bir hastalık

Havana Sendromu, ABD diplomatları ve CIA ajanlarında görülen bir hastalık. Son beş yılda yüzden fazla ABD istihbaratçısı ve hariciyesisi aşırı baş ağrıları, zihinsel sorunlar gibi semptomları olan tam tanımlanmayan bu hastalıktan muzdarip. Hastalığa adını ilk kez Küba'nın başkenti Havana'da görünmesi verdi. Ancak hastalık Kırgızistan, Özbekistan, Çin gibi bölgelerde çalışan ajan ve diplomatlarda da başgösterdi.

ABD Başkanı Joe Biden giderek artan sayıda üst düzey uluslararası operatörün bu hastalığa yakalanmasının araştırılması için CIA başına yeni atadığı müdür olan William Burns'e emir verdi. Burns hem bütün Amerikan istihbaratının şu anki başı, hem de meslekten bir hariciyeci. O da bu işin araştırılması için eskiden Usame bin Ladin'i arayan takipçiliğiyle ünlü bir ajanı atadı. İstihbarat çevrelerinde bu atamalar ve görevlerin aleni yapılması pek normal değil ancak Havana Sendromu konusunda kamuoyunun merakı ancak bu şekilde tatmin edilebiliyor.

Hastalıkla ilgili çeşitli teoriler var. Bazıları bunun Amerika'da gidilen bazı toplantılarda kapılmış olabileceğini önerirken, bazıları da bunun Amerikan dış misyonlarına yöneltilmiş bir Rus elektromanyetik silahı olabileceğini iddia ediyor. Hastalığın bir virüs ya da bakteriden kaynaklandığına ilişkin elde hiç bir bilgi bulunmuyor. Ancak hastalık ajanların ve diplomatların çalışma kalitelerini ciddi olarak etkiliyor. 2017'de ABD başkanı Donald Trump Küba'yı bu hastalıktan dolayı saldırı yapmakla suçlamış ancak bir kanıt önermemişti.

Hastalık nedenleriyle ilgili ultrasonik bir silah iddiasıyla birlikte, ortalıkta bir hastalık olmadığı, bir hastalık olduğu sanısı sonucu ajanların paranoya sya da psikodelik etki sonucu kendilerindeki gerilimden kaynaklanan durumları bir hastalık olarak görmeye başladıkları teorisi de yaygın. Tıbbi araştırmalar devam ediyor.