Haiti cumhurbaşkanını öldüren CIA mi?

Amerika açıklarında Karayipler ülkesi Haiti'nin devlet başkanı Jovenel Moise 'in öldürülmesindeki esrar giderek aydınlanırken oklar olağan şüpheliye yöneliyor.

Haiti cumhurbaşkanını öldüren CIA mi?

Amerika sahillerinin ilerisinde Hispaniola adasının Amerika'ya yakın Batı tarafında yer alan Fransızca konuşan ve tamamen siyahi halkın  yaşadığı Haiti'nin cumhurbaşkanı Jovenel Moise bir silahlı grup tarafından geçtiğimiz hafta öldürüldü. 53 yaşındaki Devlet Başkanı Moise, 7 Temmuz'da silahlı kişilerce evine düzenlenen saldırıda hayatını kaybederken eşi Martine Moise de yaralanmıştı. Operasyonlar kapsamında polisle çatışmaya giren 10 şüpheli öldürülmüş, 23 şüpheli yakalanmıştı.

Yapılan incelemede öldürenlerden iki yöneticinin Haiti kökenli Amerikalılar olduğu, 33kişilik ölüm timinin de ağırlıklı olarak Kolombiya kökenli olduğu ortaya çıktı. Çünkü diri olarak ele geçirilenler konuşunca kimlikler sapptandı.

Kolombiya ve Amerika bağı

Haiti'de Başkan'ı katleden 28kişilik tim, Manuel Antonio Grosso Guarín gibi kağıt üzerinde istifa etmiş ancak hala derin devletin unsuru Kolombiya silahlı kuvvetleri özel kuvvetlerinin eski üyeleri. Amerika'nın kuvvetli müttefiği ve bölgedeki ana unsuru olan Kolombiya Washington'un gözünde Türkiye'den çok daha yakın. Bogota derin devleti, tamamen CIA denetiminde. Bu nedenle eski Kolombiya özel kuvvetleri kullanılan ve biri milyoner diğeri Kanada elçiliği güvenliğinde iki Amerikalı'nın başında olduğu bir operasyon yalnızca tek bir noktaya işaret etmekte: CIA.

Kolombiya'dan  yerel mafya iddiası

Kolombiya polisi, giderek artan Kolobiya derin devlet bağlantısı üzerine bunu yerel güçler arası bir savaş olarak göstermeye çalışıyor. Devlet Başkanı Jovenel Moise'nin öldürülme emrini eski Haiti Adalet Bakanlığı yetkilisi Joseph Felix Badio'nun verdiğini öne sürüldü. Polis müdürü Jorge Luis Vargas, yaptığı basın açıklamasında, gözaltına alınan kişilerin Badio ile görüşmesinden kısa bir süre sonra Moise'ye suikast emri aldıklarını söyledi. Moise cinayetinin arkasında Badio'nun olduğunu vurgulayan Vargas, Adalet Bakanlığı'nın eski bir yönetici olan ve Genel İstihbarat Teşkilatı ile yolsuzlukla mücadele komisyonunda çalışan Joseph Felix Badio'nun paralı askerlere 'yapmanız gereken şey Haiti Devlet Başkanına suikast yapmaktır' dediğini iddia etti.

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque de dünkü açıklamasında, gözaltına alınan eski Kolombiyalı askerlerin bazılarının Moise'nin öldürüleceğinden haberinin olmadığını bazılarının ise bunu önceden bildiğini söylemişti. Kolombiya merkezli yayın yapan bir televizyon kanalıysa Federal Soruşturma Bürosu (FBI) kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Moise'nin suikastının arkasında geçici başbakan Claude Joseph'in olduğunu iddia etmişti. Haiti polisi ise hükümet yetkililerinin Devlet Başkanı Moise'nin öldürülmesine karıştığı iddialarını yalanlamıştı. Moise, suikasttan sadece 2 gün önce Joseph'in yerine atayacağı yeni başbakanı belirlediğini duyurmuştu. 2 gün bu tür büyük bir operasyon için çok kısa planlama süresi olarak düşünülüyor.

Başkası yapamaz

Gerek mafia gerekse çıkar grupları, üst düzey Amerika gibi bir devlet onaylamadan bölgede seçilmiş devlet başkanlarına suikast işlemez. Devlet başkanı suikasti için özel bir izin alınması, kararın en üst düzeyde, Washington'da verilmesi gerekir. Eğer yerel bir mafya yapacak olsa hem rakipler hem de devletin organlarının baskısı sonucu ortadan kalkacağını bilir. Dolayısıyla bu mümkün değil.

İkinicisi de Kolombiya devleti tarafından eğitilmiş, istifa erttikten sonra da devletle ilişkileri devam eden paralı askerlerin bir ülke devlet başkanını çok sayıda tehlikeli parametre varken ve yakalanma ihtimalleri yüksekken öldürmesi, bunu kendi sorumlularıyla paylaşmamaları, Amerika ve Kolombiya istihbaratının ileride kendilerinden bunun hesabını sormayacaklarını düşünmeleri mümkün değildir.

Ancak gerek yetkili ağızlar, gerek yerel medya, gerekse Amerika'daki 'Haiti uzmanı' yorumcular tarafından ortalık bulandırılmaya ve suikastin Washington'da Biden'ın doğrudan emri olmadan yapılamayacağı gerçeği gözden uzak tutulmaya çalışılıyor.