Giresunlu şampiyon aşı kurbanı mı?

75 maç yenilmezlik unvanıyla efsane olan Avrupa yarı ağır siklet şampiyonu boksör Musa Askan Yamak, ringde mola sırasında kalbine yenik düştü.

Giresunlu şampiyon aşı kurbanı mı?

75 profesyonel maçında hiç yenilmeyen ve ünvanları elinde bulunduran Giresunlu şampiyon boksör Musa Askan Yamak, geçirdiği kalp krizi sonrası hastanede hayatını kaybetti. Giresun’un Alucra ilçesi kökenli olup Almanya’da yaşayan gurbetçi boksör Musa Askan Yamak 36 yaşındaydı ve hiçbir sağlık sorunu bulunmamaktaydı. Son dönemde aşı sonucu genç sporsuların beklenmedik vefatları kamuoyunun gündemine gelmekte.

Dün gece Almanya’nın Münih kentinde yapılan 84 kilo üstü ünvan için  çıktığı ringde üçüncü rauntta ani bir kalp krizi geçiren şampiyon, beklenmedik şekilde ringe yığıldı. Münih'te bir hastaneye kaldırılan boksör Askan Yamak’ın, tedavi gördüğü hastanede sabah hayatını kaybettiği belirtildi. Musa Askan Yamak Türkiye doğumluydu. Profesyonel boksta son 5 yıldır yer alıyordu. 

Giresunlu şampiyon yarı ağır sıklet denilen profesyonel boks kategorisinde WBF ve GBU kemerlerinin sahibi olarak Avrasya şampiyonuydu. Musa Askan Yamak, çıktığı 75 profesyonel maçında hiç yenilmezken, herhangi bir sağlık sorunu yoktu. Sapasağlam bir şampiyon boksörün durduk yerde kalbine yenilmesinin ardında aşının damarlarda yaptığı tahribatlar da şüphelenilen nedenler arasında.

75 profesyonel maçta yenilmezlik ünvanı olan Musa Askan Yamak, dün gece Almanya’nın Münih kentinde yapılan 84 kg üstü kategoride gerçekleşen boks müsabakasının üçüncü raundundaki mola esnasında dinlenirken kalp krizi geçirdi. Yamak, 36 yaşında hayata veda etti.

Aşı sonrası hiç bir sağlık sorunu olmayan sayısız sporcunun kalp sorunlarıu ve kalp krizleri artmaya başladı. Bir milli maç sırasında dünyanın gözü önünde kalp krizi geçiren genç Danimarkalı futbolcu Christian Eriksen de bunlar arasındaydı. İngiliz futbol yorumcusu Chris Wheeler'a göre hemen her hafta yeni bir futbolcu kalp krizi haberiyle karşılaşılmakta.

Şampiyonumuza Uyanan İnsan camiası olarak Allah'tan rahmet, ailesine sabır diliyoruz. Mekanı cennet olsun.