Erdoğan Glasgow COP26 zirvesinden vazgeçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce katılacağını açıkladığı Glasgow'da yapılan COP26 zirvesine güvenlik konusunda talepler kabul edilmediğinden katılmamaya karar verdi.

Erdoğan Glasgow COP26 zirvesinden vazgeçti
İngilizlerin son dakika kararı dönüşün nedeni

Roma'daki G20 Liderler Zirvesi'de liderlerle görüşen ve ardından Glasgow'daki iklim zirvesine katılarak bir konuşma yapması beklenen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve beraberindekileri taşıyan özel uçak TUR, gece yarısı Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı. Daha önce planlarda olmayan bu geri dönüşün son anda alınan bir karar sonucu kararlaştırıldığı anlaşıldı. COP26 nedir? Tıklayınız.

Korumalara izin verilmedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, güvenlik nedeniyle gereken korumaların ve araçların Birleşik Krallık yetkililerince iptal edilmesi nedeniyle bu konunun araştırılması üzerine aynı izinlerin Amerikan delegasyonuna verildiği ancak Türkiye'ye verilmediğinin öğrenilmesi üzerine bu çifte standart nedeniyle programının iptal etti.

Önemli liderler katılmıyor

Glasgow'daki zirveye daha önce Erdoğan katılmak üzere hazırlanmıştı. Biden ile yapılacak görüşme İskoçya'nın en büyük kenti olan Glasgow'da yapılacaktı ancak sonradan bu görüşmenin Roma'da tamamlanması kararlaştırıldığından Birleşik Krallık programı önemini yitirdi. Erdoğan Biden'ın yanısıra çok sayıda diğer liderle de kritik görüşmeler yaptı. COP26 zirvesine Çin lideri Xi, Rusya lideri Putin ve Brezilya cumhhurbaşkanı Bolsanaro da katılmama kararı almışlardı.

COP26'da ev sahipleri

Zirvede İngiltere başbakanı Boris Johnson, tahtın veliahtı Galler Prensi Charles Windsor, İskoçya başbakanı Helen Sturgeon ev sahipliği yapacak. Hasta olan kraliçe de video ile uzaktan katılacak. 140 ülke liderinin yanısıra 30 bin kadar sivil toplum örgütü temsilcisi, gelişmekte olan ülkelere kömür santrallarını kapatmaları için para vermeyi taahüt eden küresel sermaye liderleri, çok sayıda uzman ve bürokrat katılıyor.

Zirve öncesi gerilimler

Zirve başlamadan önce İngiltere Fransa'ya 48 saat içinde veridkleri ultimatoma uymazlarsa balıkçılarını tevkif edecekleri tehdidinde bulundu. Ayrılıkçılık yanlısı İskoçya başbakanı Sturgeon ise ülke başbakanı Johnson için "gururu kırılmış erkeği oynuyor" diyerek alaycı bir eleştiride bulundu. Fransa başbakanı Emmanuel Macron Avrustralya başbakanı Scott Morrison için yalancılık ithamında bulundu.