Dokuzuncu gezegen bulundu

Gökbilimciler karanlık enerjiyi araştırırken Dünya'dan 400 kat daha uzakta ve 5-10 kat daha büyük bir gezegenin etkisine bakarak gizlice gezindiğini buldular.

Dokuzuncu gezegen bulundu
Gizemli bir uzak gezegen ihtimali

Uyanan İnsan Haberi 

Güneş sistemindeki karanlık enerji incelemeleri sırasında yanlışlıkla 9. gezegen olabilecek gizemli bir yerçekimi kaynağı bilimadamlarınca saptandı.

Washington Üniversitesi doktora sonrası araştırmacısı Pedro Bernardinelli tarafından yürütülen bir araştırmada Neptün gezegeninin ötesindeki sayısız cüce gezegenin davranışlarının onlar üzerinde yerçekimi kuran gizemli büyük bir 9. gezegenin güneş sistemimizde bulunduğu sonucuna varıldı.

Dokuzuncu gezegen savı

Daha önce Neptün ötesinde Plüto 9. gezegen biliniyordu ancak ona benzer küçük çok sayıda gök cismi keşfedildikçe Plüto statüsü gezegenden çıkarılmış, gezegen sayısı 8'e indirilmişti. Ekibin keşfettiği yeni 416 cisimle beraber Güneş Sistemimizde bulunan uzak cüce gezegen ve büyük cisim sayısı 815'e çıktı.

Ancak bu 815 Neptün-ötesi cismin yörüngelerini etkileyen bir kuvvet olması gerektiği de araştırmada ortaya çıktı. Bu, Dünyamızın 5-10 katı büyüklükte, ancak 400 kat daha uzakta, bir yılın 20.000 yılda kat edildiği yeni 9. gezegen olmalı ortak sonucu üzerinde durulmakta.

Buna alternatif olarak düzensizliğin kaynağının bir gezegen değil de yakın duran çok sayıda küçük cisimden ya da küçük bir karadelikten kaynaklandığı da olasılıklar arasında. Eğer karadelikse büyüklüğünün portakal kadar olması yerçekimi için yeterli.

Karanlık madde, karanlık enerji

Evrenin yerçekimi ölçümlerinde büyük oranda ışığı görülemeyen maddeler olması gerektiği evrenbilimcilerce ortaya kondu. Bu görünmeyen maddeye karanlık madde denilmekte. Bu maddenin neden ışık vermediği, atomlar ve moleküllerden, hatta katı cisimlerden oluşup oluşmadığı konusunda hiç bir somut bilgimiz yok.

Öte yandan Evrenin 13 milyar yıl evvel yoktan yaratılmasının ardından yerçekimi nedeniyle galaksilerin uzaklaşmaması, evrenin büzülüp yine yokluğa, tek bir noktaya geri dönmesi gerekirken, bilinmeye sabit bir gücün evreni genişletmeye devam ettiğini görebiliyoruz. Bu gizemli güce de karanlık enerji adı verildi ve hakkında çok az bilgimiz var. Bu karanlık enerjinin kaynağı nedir, özellikleri nedir, eşit biçimde mi yaygın yoksa belirli bölgelerde mi odaklanmış o da bilinmemekte.

Araştırma da bunu saptamak üzere yeni bir düzeneğin kullanılması üzerineydi. Ancak Şili'deki teleskop çalışmalarında bunun üzerinde çalışılırken sürekli Neptün-ötesi garip yörüngeli cisimler keşfedildi.