Casus hastalığı Almanya'da

Yabancı ülkelerde görev yapan Amerikan ajanlarını vuran istihbaratçı hastalığı Havana Sendromu ilk kez bir NATO ülkesinde saptandı.

Casus hastalığı Almanya'da
Başağrısı, uykusuzluk, kafa karışıklığı, yorgunluk

ABD diplomatları ve casuslarına dadanan Havana Sendromu, daha önce Rusya ve Çin ve bunların etkin olduğu Küba, Özbekistan, Vietnam gibi ülkelerde görülürken ilk kez bir NATO ülkesinde yine ABD görevlilerine saldırdı. Almanya'daki Amerikan istihbaratçılar bağlı bulundukları birimlere tipik Havana belirtileri bildirdiler.

Daha önceki Havana Sendromu yazımız için tıklayın.

Havana Sendromu, kafa karışıklığı, hafıza kaybı, sürekli yorgunluk hissi, baş dönmesi, kulak ağrısı, uykusuzluk semptomları ve bunun sonucunda kilit bir elemanın devre dışı kalması durumu. Sayısız Amerikalı casus ve diplomat buna maruz kalıyor.

Bunun nasıl oluştuğu konusunda net bir sonuç alınabilmiş değil. Çok sayıda teori arasında istihbaratçının kendi cep telefonundan duyulmayan seslerin üretilmesi, elemanın Rus ya da Çin birimlerinin hedefli bir dalga ya da ışın saldırısı düzenlemesi ya da bir kimyasal biyolojik saldırı var ama bunlar kanıtlanabilmiş değil.

ABD başkanı Joe Biden bir ay kadar önce CIA başkanını bu sorunu çözmek üzere kamuoyuna açık bir basın toplantısıyla görevlendirdi.

Bazı araştırmacılar, hedefli Havana Sendromu teknolojisinin uzun yıllardır istihbarat servislerinin elinde olduğunu, küresel elitlere bağlı ülkelerden bağımsız yapıların bunu kullandığını iddia ediyorlar.