Buhari kriptoparaya geçiyor

Afrika'nın en yüksek nüfuslu, dünyanın da ikinci büyük kriptopara pazarı ülkesi Nijerya'nın hükümeti kripto paraya geçeceklerini açıkladı.

Buhari kriptoparaya geçiyor
Bükemediğin bileği öp ilkesi uyarınca blokzincir para

Nijerya Merkez Bankası, işlem maliyetlerini azaltmak ve resmi finansal sisteme katılımı artırmak için dijital paraya yöneldi. Afrika'nın en büyük ülkesi bu alanda gelişmekte olan pazarlar listesine katıldı. Geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ağırlayan Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari, başkent Abuca'daki tanıtımda yaptığı konuşmada, Nijerya'nın vatandaşlarına dijital para birimini tanıtan dünyada ilk ülkelerden biri ve Afrika'da da ilk ülke olduğunu belirtti. (Nijerya'da kriptopara pazarı konusundaki önceki haberimiz için tıklayınız.)

Bu yıl yasaklamıştı

Nijerya Merkez bankası dijital para biriminin ve onun blok zinciri adı verilen temel teknolojisinin benimsenmesi, Nijerya'nın gayri safi yurtiçi hasılasını önümüzdeki 10 yıl içinde 29 milyar dolar artırabileceği ekonomi medyasınca belirtilmekte. Uluslararası Para Fonu, Afrika'nın en büyük ekonomisi için GSYİH'nın 2021'de 480 milyar dolar olmasını öngörüyor. eNaira adı verilen dijital para biriminin ihracı, merkez bankasının Şubat ayının başlarında finansal sistem için bir tehdit gerekçesiyle bankaları ve finans kuruluşlarını  kripto para birimlerinde işlem yapmalarını veya faaliyet göstermelerini yasaklamasından sonra geldi. Merkez Bankası Başkanı Godwin Emefiele lansmanda yaptığı açıklamada, eNaira platformunun piyasaya sürülmesinden bu yana, platforma entegre edilmiş 33 banka, 1.2 milyon doları başarıyla basılan ve 2.000'den fazla müşteriyle birlikte 2,5 milyondan fazla günlük ziyaret aldığını belirtti.

Emefiele, eNaira ve fiziksel nairanın aynı değere sahip olacağını ve her zaman bir nairadan bir eNaira ile değişeceğini söyledi. Merkez bankası dijital para birimleri CBDC'ler, kısmen fiat para birimine bağlı olmadıkları için ödüllendirilen Bitcoin ve Ethereum gibi kripto muadillerinin aksine ulusal para. eNaira, merkez bankasının para birimini istikrara kavuşturma çabalarına rağmen bu yıl %5.6 oranında zayıflayan ülkenin para birimi olan nairayı tamamlayacak.  Merkez bankasına göre, dijital para biriminin sınır ötesi ticareti ve finansal katılımı artırması, işlemleri daha verimli hale getirmesinin yanı sıra para politikasını iyileştirmesi bekleniyor. Ağustos ayında Nijerya Merkez Bankası, başlangıçta 1 Ekim'de piyasaya sürülecek olan para biriminin oluşturulmasına yardımcı olmak için Bitt Inc.'i teknik bir ortak olarak seçmişti.

Çin, bu yılın başlarında “dijital renminbi”sinin bir pilot versiyonunu piyasaya sürdü. Afrika'da, Gana'dan Güney Afrika'ya kadar olan ülkeler, para sistemleri üzerindeki kontrollerini kaybetmeden daha hızlı ve daha ucuz para işlemlerine izin vermek için yasal ihalelerinin dijital biçimlerini test ediyor. El Salvadaor ise kendi para birimi yerine Bitcoin'i resmi para birimi olarak ilan etti.