Bu gece Regaib Kandili

Recep ayının ilk Cuma akşamı idrak edilen Regaib kandilinde tefekkür etmek ve sevaba, hayırlara, Allah rızasını kazanmaya yönelmek için geleneklerimizde yer alan, insanların arasında yakınlaşma sağlayan bir vesiledir.

Bu gece Regaib Kandili
Müslümanlar için bir muhasebe gecesi

Müslümanların geleneklerinde önemli günlerden biri olan Regaib Kandili her Hicri yılın Recep ayının ilk eski Cuma akşamına tekabül etmektedir. Günümüzde Perşembe'yi Cuma'ya bağlayan eski Cuma akşamı, hem Cuma günü hem de Regaib kandili kutlanmaktadır. 

Regaib Kandili gecesinde öncelikle kandil tebrikleri yapılmaktadır. Ardından Camilerde Kandil münasebetiyle toplanılır ve burada da hem ibadetler yerine getirilir hem de cami cemaatinin kandili tebrik edilir. Gece boyunca geçen yılda yapılan hataların muhasebesi yapılır, Allah'ın rızasını aramadan nefsin tatmini amacıyla yapılan yanlışların tekrarlanmaması için Allah'a sığınarak dua edilir. 

Regaib Kandili'nin ilk ne zaman kutlandığı konusunda kessin bir bilgi yoktur. Regaib kelimesinin Arapça o yönde genel eğilim, istek anlamına gelen "rağbet" kelimesinin bir çekimi olduğu kabul edilmektedir. Daha az kabul edilen bir öneri de bu kelimenin Recep ayının Mısır lehçesiyle söylenmesinden kaynaklandığıdır. 

Kandillerde ülkemizde uygulanan kandil simidi denen küçük simitleri yeme geleneği Anadolu'da eski uygarlıklarda da var olmuş kutsal güne göre özel şekerleme ve unlu yiyecek geleneğinin devamıdır.

Uyanan İnsan camiası olarak Peygamberimiz Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa'nın (S.A.S.) Mekke'den Medine'ye hicretinin 1443. yılında Recep ayının 2. gününe tekabül eden ilk Cuma akşamı idrak edilen Regaib Kandili'nin bütün Türkiye, İslam Alemi ve insanlığa hayırlı olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz eder, kandiliniz mübarek olsun deriz.