Batı'da işgâl-toto

Rusya'nın Ukrayna'ya girip girmeyeceği, girecekse bunun hangi tarihte olacağı konusunda tahminlerin yağmasına neden oldu. Her ülkeden, hatta aynı hükümet içinden farklı isimden farklı işgal-toto tahmini geliyor. 

Batı'da işgâl-toto
100bin personel Ukrayna'yı idgale yetmeyebilir

Rusya Federasyonu'nun Batı'ya tepkisi giderek artmakta. Sovyetler Birliği dağılırken, Berlin Duvarı'nın yıkılmasında Rusya ile Batı arasındaki bugün ortaya 29 ülkenin NATO'ya girmeyeceği sözünü alan Gorbachov'dan sonda son 30 yılda bütün bu ülkelerin adım adım NATO'ya alınmaya başlaması Rusya'nın giderek artan tepkilerini çekiyor. Rusya önce Gürcistan'dan Abhazya ve Osetya'yı kopardı, ardından Gürcistan'ı işgal ederek bu ülkenin NATO'ya girmesini önledi. Ukrayna'da Batı yanlısı bir hükümet kurulup NATO ve AB üyeliğinden bahsedilince Rusya önce Kırım'ı ilhak edip ardından da Batı'daki Donbas bölgesine kendine yakın milisler yoluyla el koydu.

Ruslar temel işlevi Moskova'ya karşı savaş olan NATO'nun sınırlarına dayanması, kendi etnik gruplarıyla akrabalıkları olan, kritik Rus kentlerine çok yakın Ukrayna ve Finlandiya'yı içermesi kabul etmiyorlar. Bu nedenle istedikleri NATO genişlemesinin durması. Bu garantiyi isterlerken Batı, bir savaştan çekinmeyecek şekilde teklifi reddediyor, Ukrayna, Norveç, İsveç ve diğer Rusya komşularının NATO'ya girmesi ihtimaliyle Moskova'yı çembere almaya devam ediyor.

Bu ortamda ABD başkanı, İngiltere genelkurmay başkanı, Fransa savunma bakanı, Ukrayna cumhurbaşkanı da dahil çok sayıda önde gelen aktör savaşın olup olmayacağı konusunda son bir aydır kumar oynuyorlar. Bir yandan da Rusların ne zaman işgale başlayacakları konusunda yeni bir tartışma var. 

Bir bölüm uzman savaşın kaçınılmaz olduğunu iddia ediyor, Rusların saldırıyı Pekin Kış Olimpiyatları sırasımda yapabileceğini öne sürüyor. Onlara göre her an işgal naşlayabilir. 

Diğer grup uzmansa bir işgal için mevcut 100 bin asker ve mevcut techizatın yeterli olamayacağını, bunun en az üç katı güç gerektiğini ortaya koyuyor. Bunlar ek olarak  bir savaş için gereken askeri birliklerin özel olarak eşleştirilmesinin, bunları yönetecek komuta merkezinin oluşmamasının savaşı tamamen ihtimal dışı yaptığını savunuyor.

Rusya, işgal istemediklerini, ancak NATO'nun Ukrayna'ya girmesine asla izin vermeyeceklerini vurguluyor. Bir yandan da bir güç gösterisi içim hem Ukrayna sınırında Belarus ile beraber kara hem de Kuzey Hind Okyanusu'nda Çin ve İran ile beraber deniz tatbikatı yapıyor.

Mevcut muallak durum çok uzun süre, hatta yıllarca devam edebilir. Ancak zaman ekonomik yönden daha sorunlu olan Rusya'nın aleyhine işlemekte.