Bağdat gergin

Irak'ta seçim sonuçlarına itiraz gösterileri ve Kazımi suikastı ardından taraflar arasında gerginlik yükseliyor.

Bağdat gergin

Son parlamento seçimlerinin sonuçlarını reddeden Iraklı protestocular, yüksek güvenlikli Yeşil Bölge yakınlarında oturma eylemi düzenliyor. Geçtiğimiz hafta  Başbakan Mustafa el-Kadhimi'ye yönelik başarısız suikast girişiminin ardından Bağdat'ta huzursuz bir sükunet ve artan bir gergin hava yerleşmeye başladı. Bu arada, birkaç farklı parti hükümeti kurma sürecini temkinli bir şekilde üstleniyor.

Saldırının mesuliyetini reddediyorlar

Eyleme katılan birkaç yüz protestocu çoğunlukla Ekim seçimlerinde büyük kayıplara uğrayan İran yanlısı siyasi blokların destekçisi. Seçimde hile yapıldığını iddia ediyorlar. Aynı grup protestocular Batı medyası ve İsrail başta olmak üzere kendilerini Irak başbakanının Yeşil Bölge'deki konutunu vuran insansız hava araçlı suikast girişimiyle ilişkilendiren haberleri yalanlıyorlar. Şimdiye kadar hiçbir grup Kazımi'ye saldırının sorumluluğunu üstlenmedi.

Protestocular ve güvenlik güçleri arasında kanlı çatışmalar çıkmış, meydana gelen çatışmalarda ve bunu izleyen drone saldırısında üç kişi ölmüş, yüzden fazla kişi yaralanmıştı. Basında çıkan haberlere göre, saldırıdan en az bir İran destekli milis sorumlu tutuluyor. Saldırıdan önceki gece, İran destekli bir milis grubu olan Ashab Ehl-ül-Hak'ın lideri Qays Hazali, protestocular arasında ayakta ve başbakanı tehdit ederken görülmüştü.

Buna karşın İranlı üst düzey general Kasım Süleymani'nin ABD tarafından öldürülmesinin ardından yerine geçen Kudüs Gücü komutanı İsmail Kani, kısa süre sonra Bağdat'ı ziyaret etmiş, arabuluculuk yapmak ve gerilimi azaltmak için milis gruplarıyla biraraya gelmişti. Kani'nin milis gruplarıyla yaptığı toplantıda, yaşananların kırmızı çizgiyi aştığını ve eğer saldırıyı milislerden bir grup yaptıysa Tahran'ın asla bunu kabul edemeyeceğini bildirdiği basına sızmıştı.

Gerginlik azalacak umudu

Bağdat sokakları, özellikle geceleri, önceki günlere kıyasla bu hafta önemli ölçüde daha sessizdi. Irak ordusu, gerginlik nedeniyle gece saatlerinde kentin çeşitli bölgelerine zırhlı araçlar konuşlandırdı. Seçim sonuçlarının açıklanmasından kısa bir süre sonra, Şii gruplardan geçici bir komite oluşturuldu. O zamandan beri, bazıları son seçimde yıkıcı kayıplara maruz kaldıktan sonra oyların yeniden sayılması için baskı yapıyor. İran yanlısı Haşdi Şabi'nin 48 sandalyeyle önceki parlamentodaki en büyük ikinci blok olan siyasi kolunun meclis sandalye sayısı üçte bire indi.

Uzmanlar tırmanışın zirveye ulaşmış olabileceğine ve ardından İran yanlısı grupların siyasi blokları bir sonraki hükümetten dışlanmamak amacıyla çabalarken daha barışçıl siyasi bir müzakere sürecine doğru yöneleceklerini düşünüyor.