Aşıya en karşıt kesim bilimadamları

ABD'de eğitime göre aşı olma oranları konusunda düzenlenen bir araştırmada sonuç, şaşırtıcı biçimde en az aşı olan kesimin doktora eğitimli bilim adamları olduğunu ortaya koydu.

Aşıya en karşıt kesim bilimadamları
Aşıya en yüksek direnç bilimadamlarında

Amerika Birleşik Devletlerinde yürütülen bir araştırmada eğitime göre Covid-19 aşısı yaptırma ve bunu yaptırmayı reddetme oranları incelendiğinde, aşıdan en çok kaçınan kesimin en üst eğitim düzeyi olan doktora derecesine (PhD) sahip bilimadamları olduğu ortaya çıktı. Aşı yaptırmayanların cahil ve eğitimsiz olduklarını iddia eden aşı savunucularının böylelikle bir kalesi daha düşmüş oldu.

Carnegie Mellon ve Pittsburgh Üniversiteleri tarafından düzenlenen araştırmada aşı olmayacağını belirten kesim en fazla doktora derecesine sahip kişilerde.  (Araştırma için: https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.07.20.21260795v1.full.pdf)

Yayınlanan çalışmada bilimadamı eğitimi almış doktora derecesine sahip kesim, Mayıs ayından bu yana hep aşı karşıtı oldu. En az eğitimli kesimse başta daha fazla karşıtken zamanla bu kesimin pozisyonunda hızlı düşüş oldu. Kısaca ikna edildiler. Ancak doktora derecesi olanlar medya kampanyalarına daha dirençli çıktı.

İlginç bir sonuç ise doktora derecesi olanlardaki aşı şüphesine en yüksek çıkmasına rağmen, yüksek lisans derecesi olanlarda en düşük olarak görüldü. Aşı olmayacak doktoralılar, aşı olmayacak yüksek lisanslıların üç katına yakın. Bunun olası nedeni, özellikle tabii bilimler dışında Amerika'da yüksek lisansın ağırlıkla işletme, hukuk gibi alanlarda çalışmak için gerekmesi, bilimsel düşünme yerine mesleki yönelimli olması. Yüksek lisanstaki bu zıt durumun muhtemel nedeni doktoradaki gibi her konuyu ispatlama, delillendirme, her noktada şüpheli düşünme biçiminin gerekmemesi.

Mutlaka aşı olunması konusunda büyük çaplı saldırgan bir kampanya bütün dünyada olduğu gibi Amerika'da da devam etmesine karşın, aşının etkisi, çıkan bilimsel verilerin sonucunda giderek tartışılmakta.