Aşılı Hollanda tam kapandı

Aşı oranı yüksek düzeydeki Hollanda yeni varyanta karşı savunmasız olduğundan tekrar geriye dönüp tam kapanmaya geçti.

Aşılı Hollanda tam kapandı
Aşı Stratejisi sayesinde yine başa döndük

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, dünkü basın toplantısında, diğer varyantlara göre 70 kat hızlı yayılan ve bir kaç hafta içinde dünyayı kaplayacak olan Sars-CoV-2 B.1.1.529 "Omikron" varyantını durdurabilmek için kapanma ilan etti. Rutte, alınan ek önlemler çerçevesinde, bugünden 14 Ocak'a kadar kapanma uygulamasına geçileceğini söyledi. Omikron varyantının hızlı yayıldığına dikkati çeken Rutte, tam kapanmanın önemini, virüsün daha fazla yayılmasını önlemek için müdahale gerektiğini vurguladı.

Açıklanan önlemlere göre, temel ihtiyaçların temin edildiği market, kasap, manav, fırın, eczane, benzin istasyonu, kütüphane gibi yerlerin dışındaki tüm dükkan ve mağazalar, sinema, müze, tiyatro, eğlence parkları ve hayvanat bahçeleri, güzellik merkezleri, kuaför, masaj salonları, dövmeciler kapatılacak. Kapatılan restoranlar ve mağazalar, paket servisi yapabilecek. Okullar 20 Aralık ila 9 Ocak 2022 arasında kapalı kalacak, hiçbir etkinliğin yapılmasına izin verilmeyecek.

Temel ihtiyaçların temin edildiği noktalar gündüz açık kalabilecek. Profesyonel futbol müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam ederken, açık hava dışındaki iç mekanda yapılan tüm spor faaliyetleri durdurulacak.  Evlerde 13 yaş üstü olmak üzere azami 2 misafir kabul edilecek, dışarda en fazla 2 kişilik gruplar bir arada bulunabilecek. Noel'de ve yılbaşında hanelerde ve dışarda en fazla 4 kişi toplu bulunabilecek. Toplu taşıma ve kapalı alanlarda maske şartı devam ediyor.

Pek çok Avrupa ülkesinin de benzer şekilde kapanma kararını almak üzere olduğu belirtiliyor. Bu durumda, eğer ilk baştaki noktaya dönülecekse - ki Uyanan İnsan olarak bu konuda düzenli uyardık - Avrupa'daki 1 milyar aşının büyük basklıların sonucunda neden yapıldığı sorusu akla geliyor.