Aşıda birinci ama vakalarda da birinci

Filistin'de kurulu Yahudi devletinin icadı olan Aşı Stratejisi'nin 5. dozuna hazırlık yapılırken aşıda dünya şampiyonu ülke aynı zamanda enfeksiyon vakalarında da dünya birincisi.

Aşıda birinci ama vakalarda da birinci
Aşıda dünya 1.si, vakalarda dünyada 1.si

20 Ocak 2022 Perşembe günü yayınlanan verilere göre kişi başına düşen yeni günlük COVID-19 vakalarında dünyaya lideri Siyonist işgal devleti İsrail salgında testi pozitif çıkan vakalarda da dünya lideri. Tel Aviv hükümeti yetkilileri, nüfusun %0,6'sının her gün pozitif test sonucu çıktığını gösteren rakamlara atıfta bulundu. Binde altılık oran, Türkiye'de olsaydı günde 500.000 vakaya karşılık gelecekti. 

Önde gelen üniversite Haim Vayzman Enstitüsü'nden Prof. Eran Segal, her ülkenin yedi günlük ortalamasını karşılaştıran rakamlarının "İsrail'i en üst sıraya koyduğunu" söyledi. Yahudi devleti, dünya sıralamasında uzun süredir en yüksek günlük vakalara sahip. Bu günlerde onu Moğolistan, Peru, Kanada ve Gürcistan takip ediyor.

Çocuk karantinası yerine haftada iki PCR testi

Bu arada Tel Aviv hükümeti Başbakanı Naftali Benet Perşembe günü yaptığı açıklamada, koronavirüs taşıyan okul çocukları için zorunlu karantinanın kaldırılacağını duyurdu. Plana göre, önümüzdeki Perşembe gününden itibaren 18 yaşına kadar olan çocukların hastalığa maruz kalmaları ardından tecrit edilmesi gerekmeyecek. Bunun yerine, hem aşılı hem de aşısız tüm öğrencilerin - Pazar ve Çarşamba günleri - haftada iki antijen testi yapması ve eğitim kurumlarına girerken olumsuz sonuçlar vermesi yeterli olacak. COVID-19 testi pozitif çıkan çocukların yine de negatif çıkana kadar tecrit etmesi gerekecek. Testler evde yapılacak ve Benet, ebeveynlere "milyonlarca" test kiti verileceğini duyurdu.

5 yaşındakilerin dörtte birine aşı yapıldı

Perşembe günkü bakanlık verilerine göre, 5 ila 11 yaşındakilerin yalnızca yaklaşık %24'ü en az bir doz COVID aşısı ve % 13,6'sı iki doz aldı. Salgının durumu hakkında konuşan Weizmann Enstitüsü'nden Segal, ülkeyi kasıp kavuran salgının yakında sona ereceğini öngördü. Bakanlık verileri, mevcut aktif enfeksiyonların 400.000'in üzerine çıkmasıyla Çarşamba günü yaklaşık 65.000 kişinin COVID için pozitif test ettiğini gösterdi. Perşembe günü yayınlanan rakamlara göre, COVID-19 ile ciddi şekilde hasta düşen İsrailli hastaların sayısı sayısı 600 civarıydı.

Aşı stratejisi: herkes hasta herkes aşılı

İsrail, İngiltere gibi ülkelerin başı çektiği aşı stratejisi uygulamasında, toplumda salgının yayılması önemsenmemekte. Halkın ne kadar söylenirse söylensin anlamayacağı varsayılarak, önlemler, damlacıkların yayılması, tecrit gibi konular ikinci plana atılarak hastalığın bütün topluma yayılacağı ama aşı sayesinde etkisinin çok daha az olacağı varsayılmakta. Böylece aşı koruyacak, yaşam ve ekonomi yolunda devam edecek. Buna karşın işler beklendiği gibi gitmedi. Her ne kadar aşıların hastalığın öldürücü yönünü azalttığı gözlense de yeni varyantlar, aşını kısa sürede biten etkisi, her üç ayda bir aşı olma zarureti,  aşının her dozunda koruyuculuğun azalması gibi etkiler bütün beklentileri bozdu. Dahası aşıların gerçek yan etkileri, sağlık tahribatları ve doğurganlık sonuçları konusunda veriler henüz paylaşılmadı.