Aşı zorbalığı meclisten döndü

ABD Senatosu Biden'ın çalışanlara getirdiği aşı zorunluluğunu iptal etti

Aşı zorbalığı meclisten döndü


ABD Senatosu Biden'ın çalışanlara getirdiği aşı zorunluluğunu iptal eden tasarıyı onayladı

ABD meclisi Kongre'nin üst kamarası Senato, Başkan Biden'ın yüzün üzerinde eleman çalıştıran bütün işyerlerinde çalışanlara Covid-19 aşı zorunluluğu kararnamesini iptal eden karar tasarısını onayladı.

Senato oylamasında Biden'ın getirdiği aşı zorunluluğunun iptal edilmesine yönelik tasarı 100 senatörün 52 evet oyuyla kabul edildi. Demokrat Senatörler Jon Tester ve Joe Manchin kendi partilerine karşı oy kullandı. Tasarı alt kamara olan temsilciler meclisine gönderildi. 

Söz konusu tasarı bir sonraki onay için Temsilciler Meclisi Genel Kuruluna gönderildi. ABD'de kararlar Kongre'nin her iki kamarasından onaylanmak zorunda. Senatörler 6, temsilciler 2 yıllığına seçiliyor.

Federal düzeyin dışında Biden'ın aşı kararına ilişkin birçok eyaletler düzeyinde de davalar açılmış, kararname durdurmuştu.

Karar Temsilciler Meclisinden geçemese bile Senatodan çıkması Cumhuriyetçiler için bir kazanım.


Biden'ın Aşı Fanatiği kararnamesi insan haklarına aykırı bulunuyor. Almanya, Avusturya, İtalya gibi pek çok ülkede de aşı olmayanı aç bırakma kararnameleri uygulanmakta. Buna rağmen pandemi aşı fanatiği ülkelerde daha yüksek oranda ilerliyor.