Amerika ve Çin Arasındaki Teknoloji Soğuk Savaşı 3

Yazarımız Cemil Şinasi Türün madenciliğin Çin ve diğer ülkelerden Batı'ya döneceğini anlatıyor.

Amerika ve Çin Arasındaki Teknoloji Soğuk Savaşı 3
Kriptopara madenciliğinde Rockefeller yatırımı

Yazının önceki bölümü için tıklayınız.

Madenciler Çin’den neden kaçıyor?


25 Mayıs 2021 günü yazdığım bir yazımda³ Elon Musk’ın ne yapmaya çalıştığını anlatmış ve yazıyı şu şekilde bitirmiştim:

“Sonuç olarak, fiat paralar ile kriptolar arasındaki mücadele, Amerika-Çin arasında gerçekleşmekte olan Yeni Soğuk Savaşın ortasına gelip oturmuş durumda. Hem yonga üretimi hem de bitcoin madenciliği bundan sonra Batı’ya, özellikle de Kuzey Amerika’ya kaydırılacak.”

Bu yazımda gerçekleşmesinden aylar önce haber verdiğim, bitcoin madenciliğinin Kuzey Amerika kıtasına kaydırılması işi, Blackrock isimli yatırım şirketinin Temmuz ayında iki önemli madencilik kuruluşuna yatırım yapması ile netleşmiş durumda. (Blackrock ve isminde “rock” kelimesi olan her yatırım kuruluşu mesela Venrock, Rockefeller grubuna aittir). 

Madenciler Çin’den kaçmıyor, başka yerlere gitmeye zorlanıyorlar. Bu yazıdaki analizde gördüğünüz gibi arka plandaki asıl neden, ABD’nin Çin devletine karşı bir soğuk savaş ilan etmiş olması. Çin devletinin doları tahtından etme gayreti ile teknolojik internet parası bitcoin’in üretimi işi iki farklı grubun ilgi alanında kalıyor. Paranın sahipleri ise Çin’in ekonomik ufkunda her ikisi de merkezi para olan analog yuandan dijital yuana geçerek yola devam etmek istiyorlar.

Oysa yonga fabrikalarının sahibi, Silikon Vadisinin ve Elon Musk’ın da yatırımcısı olan diğer grup Rockefeller ise fiat paraların ve banka sisteminin artık yıprandığını ve tehlikeye düştüğünü düşünüyorlar. Öyle olmasa belli başlı blokzinciri şirketlerine 2016’dan bu yana yatırım yaparlar mıydı? Şu anda gördüğümüz madenci göçünün arka planında bunlar yatıyor.


Kaynaklar:

1) https://www.reuters.com/technology/chipmaker-tsmc-eyeing-expansion-planned- arizona-plant-sources-2021-05-04/ 

2) https://cbeci.org/mining_map
Muhtemelen dedim, zira Nisan’dan sonra veri yayınlanmamış, ancak eğrinin gidişatına bakınca Çin madenciliğinde en az bir %10’luk daha düşüş yaşanmış olacağı tahmin edilebilir.

3) https://www.btchaber.com/elon-musk-ne-yapmaya-calisiyor/