Trafik Işıkları koalisyonu kuruldu

Sosyal Demokrat, Yeşil, Liberal koalisyonu, 300 kişilik ekiplerin iki ay çalışması ardından Berlin'de kuruldu.

Trafik Işıkları koalisyonu kuruldu
Trafik Işıkları yolu açtı

Almanya'da Sosyal Demokrat, Yeşiller ve Liberal partiler, Angela Merkel'in yerine Maliye Bakanı Olaf Scholz'un başbakan olacağı yeni bir hükümeti kurmak üzere anlaştılar. Partilerin SPD kırmızı, Yeşiller yeşil, LDP sarı renkleri nedeniyle Trafik Işıkları Koalisyonu olarak bilinen üç parti 26 Eylül genel seçimlerinde Sosyal Demokratların (SPD) az farkla kazanması ardından, iki ay süren yoğun müzakereler sonucu anlaşmaya vardı. Koalisyon müzakerelerde 22 çalışma grubu ve 300 müzakereci yer aldı ancak alışılmadık şekilde, neredeyse hiç bilgi sızdırılmadı.

Yeni kabinede bakanlar

Yeni kabinede Sosyal Demokrat lider Olaf Scholz başbakan, Yeşiller'den Annalena Baerbock dışişleri bakanı, parti eş başkanı Robert Habeck ekonomi bakanlığını ve çevre bakanlığını birleşiminin başındaki bakan, Hür Demokrat (FDP) lider Christian Lindner yeni maliye bakanı olacak. SPD'den Hubertus Heil'in eski hükümetteki gibi çalışma bakanı olarak görevine devam edecek tek bakan.

Bu Almanya tarihinde ulusal düzeyde ilk üçlü koalisyon olacak. Aynı zamanda bakanların yaşları açısından Almanya'nın en genç hükümeti.

Yeni politikalar

Her bakanlığın önceliği küresel ısınma olacak. Tarafların, prensipte içten yanmalı motorları yasaklamak ve 2040 yılına kadar gazdan elektrik üretimini sona erdirmek için 2030 yılına kadar kömürü kullanımdan kaldırma taahhüdünde bulundukları bildiriliyor.

Ancak en acil konu, Almanya'nın salgından bu yana görülen en kötü Covid-19 dalgasını kontrol etmek olacak. Aşı arttıkça salgın da arttı.

Sosyal Demokratlar ve Yeşiller sosyal harcamalardan yana olsa da mali temkinliliği ile tanınan FDP, vergi artışıyla yeni alınacak borçları dengelemeyi reddetti. FDP'li Lindner'ın maliye bakanlığını güvence altına almasıyla birlikte, tercihlerinin yeni hükümetin para politikasını Yeşillerinkinden daha fazla şekillendireceği düşünülüyor.

Yeni hükümetin 6 Aralık haftasında yemin etmesi bekleniyor. Bundan önce yapılan koalisyon anlaşması SPD ve FDP parti konferanslarında onaylanacak, Yeşiller'deyse üyelerin oylamasına sunulacak. 10 günlük parti onayı süreci Perşembe başlayacak.