Akşener'in tek adayı İmamoğlu

İYİ Parti'nin Akşener adaylığından vaz geçmesi ardından bütün desteğini İmamoğlu'na verdiği anlaşılmakta.

Akşener'in tek adayı İmamoğlu
Akşener tek geçiyor

Muhalefetin ortak aday belirlemesi konusunda Meral Akşener giderek Ekrem İmamoğlu lehinde baskı yapmaya başladı.

Önce kendi adaylığından vazgeçti

Ekrem İmamoğlu desteğini başlatmak için önce asla vazgeçmeyeceği kendi adaylığından feragat eden Akşener, artıık cumhurbaşkanı değil başbakan olmak istediğini söyledi. Böylelikle serbestçe İmamoğlu'nu desteklemesinin önünü açtı. Meral Akşener, bir açıklamada, Ekrem İmamoğlu'nu Fatih Sultan Mehmet'le karşılaştırarak, iki kararlı liderin iki kez İstanbul'u fethettiğini iddia etmişti.

Mansur Yavaş'ın da adını vererek hedef genişletti

Doğrudan Ekrem İmamaoğlu tek adayımızdır demek yerine hem İmamoğlu hem de Mansur Yavaş aday olabilir diyerek, halkla uyumlu ve seçilebilir bir kişinin yönetime gelmesinden yana olduğunu belirtti. Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş ile ilgili Ekrem İmamoğlu'nun da  Mansur Yavaş'ın da Millet İttifakı'nın da seçilmesi için gayret gösterdiğini, Kılıçdaroğlu iki arkadaştan birini aday göstermesine 'hayır' demeyeceklerini, tek ortak adayla gidilmesini önerdiklerini ifade etti. Oysa Mansur Yavaş daha Ankara merkezli ve yerel seçmene hitab eden, Doğu, Güney Doğu, Karadeniz ve Batı'da aynı derecede karşılık bulmayan bir siyasetçi. Amerika'nın, NATO Gladio yapılanmasının, TÜSİAD'ın, Bilderberg'in, PKK/HDP'nin, LGBT derneklerinin, FETÖ'nün Mansur Yavaş'a güveneceklerine dair bir emare bulunmuyor. Oysa Ekrem İmamoğlu bunların gözbebeği. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş demek, Ekrem İmamoğlu demek.

Dindar imajını yeniden kullanmak

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı bir programda İmamoğlu ile ilgili açıklamada bulunan Akşener, İBB Başkanı'nın seçimlerde kullanılan dindar imajını yeniden ele alarak, 75 yaşında dindar bir kadın olan ablasının Ekrem İmamoğlu yüzünde Rabbi Yesir gördüğünü söyledi. Rabbi Yesir, Allahım yardım et anlamında Arapça  dua, ferahlık veren anlamında kullanılmakta. Bu yorumla Akşener, 2019'daki taktiklerin kullanılarak halkın dindar bölümünden de oy alınabileceğini vurgulamakta.

ABD, İngiltere, İmamoğlu diyor

Meral Akşener üzerinde büyük etkisi olan Batı'nın seçimlerde iki temel kıstası bulunuyor. Bu kıstaslardan birincisi seçimi kazanabilir olması ve beş yıl daha Tayyip Erdoğan'a tahammül etmekle yeni bir darbe belası arasında seçim yapmak istememesi. Artık bütün güçler kullanılarak seçimler kazanılmak isteniyor. Bunun için her kesimden Muhafazakarlardan oy alması gerekiyor.

İkinci temel kıstas ise yağmurdan kaçarken soluya tutulmamak, başta desteklemesine karşın sonradan kendi aleyhine dönecek bir kişi istememesi. Atatürk, Menderes, Demirel 1971 öncesi, Özal, Çiller, Ecevit, Erdoğan, başta Batı'nın destek vermesine rağmen, sonradan Batı ile çatışan liderlerdi. Son döneminde İngiliz çıkarlarını tehdit eden, locaları kapatan Atatürk şaibeli şekilde hayatını yitirdi, son döneminde Gladio'yu kontrol ederek Sovyetler Birliği ile anlaşmalar imzalayan Menderes asıldı, yine ikinci döneminde Sovyetler Birliği ile işbirliği başlatan Demirel'e darbe yapıldı, diri diri Çankaya'ya gömüldükten sonra Türk İslam Birliği yönelimli projesine başlayacak Özal şaibeli şekilde hayatını yitirdi, 1996'da Erbakan'ın D-8 İslam Birliği projesine destek veren Çiller tasfiye edildi, 2002'de ABD Irak işgalini engelleyen Ecevit şaibeli bir şekilde hasta olarak tasfiye edildi, ABD FETÖ ve PKK/PYD politikasına direnen Erdoğan'a ölüm timi yollandı.

Güven meselesi

Kısaca ABD hem seçim kazanacak ama hem de Batı'ya sadık kalacak, zihinsel yönden bağımsız olamayacak birini istiyor. Ekrem İmamoğlu zengin bir müteahhit ailenin oğlu olmasına karşın, küçük yaştan yıldız yetenekleri olan yukarıdaki isimlerden farklı. Üniversite kazanamaması sonucu Kıbrıs'ta okumuş, normalde yapılamayacak tarz bir nakille İstanbul'da bitirmiş, kendi evleri olmasına rağmen ABD Fox TV'nin eski sesi Fatih Portakal'la aynı evde kalmış, verilen ezberleri okuyarak bir yere gelmiş, ortakları olan amcası Ali'nin şaibeli intiharından sonra ticari faaliyetleri büyümüş, ANAP'tan CHP'ye geçtikten sonra bir yıl içinde belediye başkanı adayı yapılmış biri. Kısaca ardında kuvvetli bir destek var. 

Bu nedenle İngiltere, ABD, Batı, FETÖ, PKK/HDP, TÜSİAD, eşcinseller, İstanbul Sözleşmeciler, Bilderbergciler, küresel güçler, Ekrem İmamoğlu'na güvenebilecekleri biri olarak bakıyor, tek aday olmasını istiyorlar. Mansur Yavaş'a o derece güvenmiyorlar.

Akşenerin boş başbakanlık hayali

Akşener'in Başbakanlık hülyasını da rafa kaldırması yararlı olur. Başkanlık sistemi içinde İmamoğlu başa geçtikten sonra tıpkı her gelen yönetimin seçimlerde barajı kaldırmaması gibi, kendisinin yetkilerini devretmez, bahaneler bulup, yeterince parlamento oyu yok diyerek bunu erteler. Bir siyasetçi kendiliğinden yetkilerinden feragat etmez. Ancak Akşener ve Kılıçdaroğlu'na geçici pasif başkan yardımcılığı payeleri verebilir.

İmamoğlu başa gelirse bütün ABD yanlısı ülkeler gibj tam bir dikta rejiminin kurulacağı muhakkak.