5 yaşındakilere BioNTech vuracaklar

BioNTech kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci 5-11 yaş için aşının hazır olduğunu, kullanım onayına başvurulacağını açıkladı

5 yaşındakilere BioNTech vuracaklar
Planda 5 yaş vardı

Alman medyasına verdikleri demeçte BioNTech kurucu ortakları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, 5 ile12 yaş arasınd aki çocuklara Covid-19 aşısı yapılmasına ilişkin vurgular yaptılar. BioNTech yöneticileri, Covid-19 aşısının 5-11 yaş grubu çocuklarda kullanım izni için gelecek haftalarda yetkili makamlara başvuru yapılacağı bildiriminde bulundular.

5 yaşındaki çocuklar plan dahilinde

BioNTech ortağı ve tıbbi sorumlusu olan Özlem Türeci, çocuk aşısının büyüklerinden tek farkının dozun daha az olduğunu belirtti. Gelecek haftalarda dünya genelinde 5-11 yaş çocuklar üzerinde yaptıkları çalışmanın sonuçlarını yetkili makamlara sunacaklarını bildiren Türeci, bu yaş grubu için aşı onayı isteyeceklerini belirtti.

Uğur Şahin 5-12 yaş grubu için aşı çalışmalarının iyi gittiğini belirterek, durumun iyi olduğunu, her şeyin plana göre ilerlediğini ifade etti.

Her şeyi yapın, aşılayın

Biontech kurucuları Şahin ve Türeci, aşı konusunda kararsız insanları aşı olmaya ikna etmek için toplumu elinden gelen her şeyi yapmaya çağırdı.

Pek çok bilimsel kurulun, örneğin İngiliz Aşı ve Bağışıklık Birleşik Kurulu JCVI, 12-15 yaş arası "sağlıklı çocukların" aşılamaya dahil edilmemesi yönünde tavsiye vermiş ancak hükümetler yine de bu yaş grubunu aşılama niyetini belirtmişti. İsrail 12-17 yaş grubunu BioNTech ile aşıladı. Kanada ve Avustralya da aşılamakta. Pek çok ülkede halk buna korkuyla bakıyor.